Jaki komputer dla architekta? (3ds max, Revit, ReCap / Autocad, Archicad / SketchUp / Cinema 4D)

Komputer dla architekta – Witaj Twórco!

Praca architekta na pierwszą myśl kojarzy nam się z rysunkiem, projektowaniem oraz obliczeniami matematycznymi. Jednak mało kto zauważa, że praca architekta to przede wszystkim praca wizjonerska. Dobry architekt to artysta. Szkice i plany to nie wszystko. Architektem określamy osobę o analitycznym umyśle i bezgranicznej wyobraźni. Tworzy on bowiem przyszłe zachwycające nas powierzchnie, które poza swoim design’em urzekają również funkcjonalnością. Architekt to osoba wszechstronnie uzdolniona, która do swojej poważnej pracy potrzebuje równie poważnego sprzętu.

Niezależnie czy jesteś architektem wnętrz, architektem krajobrazu, ruralistą czy urbanistą ten artykuł jest uniwersalny dla każdej z tych dziedzin. Każdy z wymienionych powyżej architektów, w swojej codziennej rutynie pracy obcuje z programami z stajni Autodesk (Revit, AutoCad, 3ds Max) oraz innymi silnikami renderującymi. W tym artykule odnajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące cię pytania związane z renderowaniem i modelowaniem 3D. Na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera dla architekta? Skupić się na lepszym procesorze centralnym czy graficznym? Wszystko to zależy od oprogramowania z jakiego korzystasz, więc bez zbędnego przedłużania – zaczynamy!

Komputer dla architekta – od Podstaw.

Branża technologiczna to bez wątpienia najszybciej rozwijająca się aktualnie sekcja na rynku. Komputery dla architektów otrzymują co roku nowsze, a co za tym idzie, szybsze podzespoły w celu optymalizacji ich działania. W tym samym czasie występują również regularne aktualizację programów, z którymi architekt obcuje na co dzień.

Tworzenie kreatywnych i wymagających projektów nie może być obarczone frustracją, która wynika z powolnego działania sprzętu. Nie ma nic bardziej uciążliwego od wolnego renderowania się projektu, czy też błędów wynikających ze zbyt małej mocy obliczeniowej naszej stacji roboczej. Technologia ma nas wspierać, a nie ograniczać. Komputer dla architekta musi być wysoce zoptymalizowany. Odpowiednia stacja robocza w tej twórczej dziedzinie to główny priorytet dobrego architekta. Inwestycja w sprzęt gwarantuje nam oszczędność czasu, nerwów i pieniędzy.

Oprogramowanie służące do wizualizacji projektów architektonicznych musimy rozdzielić na dwa segmenty – renderowanie i modelowanie 3d. Są to bliskie sobie pochodne, jednak zdecydowanie różnią się od siebie etyką pracy w komputerze. Jak sam dobrze wiesz, renderowanie odpowiada za generowanie obrazu, a modelowanie formatuje jego poszczególne obiekty. Każda z tych czynności kładzie inny nacisk na dany podzespół komputera dla architekta.

Komputer dla Architekta – Na Jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę?

Architektura to dziedzina, która wymaga ogromnej mocy obliczeniowej. Szczegółowe modele budynków, specjalistyczne siatki ułożenia terenu oraz wizualizacje projektowe czerpią z komputera garściami, co przekłada się na specjalistyczne konfiguracje. Architekt w swoim środowisku pracy ceni swobodę, dlatego tak ważną rzeczą jest dobranie odpowiedniego sprzętu. Kreatywny umysł potrzebuje spokoju, dlatego komfort pracy musi zostać zachowany.

Jeśli architektura to Twój chleb powszedni i pragniesz się w niej rozwijać potrzebujesz odpowiedniego komputera do realizacji Twoich projektów. Przy zakupie szczególna uwagę powinieneś zawrócić na:

    • Procesor
    • Karta Graficzna
    • Dysk SSD
    • Pamięć RAM
    • Płyta Główna
    • Zasilacz

Artykuł ten jest wpisem kompleksowym, co oznacza, że poruszymy każdy z wymienionych powyżej podzespołów. Wyjaśnimy ci, dlaczego to właśnie je postanowiliśmy wyróżnić. Chcielibyśmy również zaznaczyć, że jest to artykuł uniwersalny. Poruszymy temat najpopularniejszych oprogramowań i silników renderujących, aby żaden architekt nie poczuł się pominięty. Niezależnie czy działasz w produktach od Autodesk, V-ray czy ArchiCad – zapewniamy, że znajdziesz tu coś dla siebie.

Komputer dla architekta – Procesor (CPU)

Procesor to główna jednostka napędowa całego komputera. Odpowiada on za większość dostarczanej mocy obliczeniowej potrzebnej komputerowi do wykonywania narzuconych mu przez aplikacje instrukcji wykonawczych. Pozornie to jedna z najmniejszych części komputera, jednak to od niej zależy najwięcej. Procesor odpowiada za zdecydowaną większość poleceń wykonywanych w czasie rzeczywistym przez komputer dla architekta. Pełni on rolę mózgu całego urządzenia.

Renderowanie 3D wykorzystuje głównie rdzenie procesora do przetwarzania aktywnego procesu. Silniki renderujące dzielą wizualizację projektu na mniejsze elementy, które później przekazywane jako wyszczególnione zbiory informacji trafiają na poszczególne rdzenie procesora. Po przetworzeniu informacji z danego zasobu na rdzeniu, procesorowi zostaje przekazany kolejny zbiór. Cały proces zostaje powielany na wielu rdzeniach do momentu zakończenia renderu wizualizacji projektu architektonicznego.

Wniosekrenderowanie z perspektywy technicznej to ciągły nacisk na rdzenie procesora CPU. Najczęściej wykorzystywane są wszystkie dostępne aktualnie rdzenie na pokładzie, przez co proces renderu to nie lada wyzwanie dla naszej stacji roboczej. Odpowiedni procesor do przetwarzania obiektów 3d powinien posiadać jak najwięcej rdzeni, posiadając przy tym przyzwoite taktowanie zegara.

Modelowanie znacznie różni się od powyżej opisanego procesu. Poszczególne elementy obrazu renderują się oddzielnie na osobnych rdzeniach w tym samym czasie. Modelowanie natomiast narzuca komputerowi chronologiczny sposób działania. Ale, co to oznacza?

Wyobraź sobie, że tworzysz obiekt składający się z brył geometrycznych. Dla komputera jest to ciąg zdarzeń następujących po sobie, które musi regularnie wykonywać, abyś mógł w czasie rzeczywistym obserwować zmieniające się dzieło. Występuje aktywna korelacja między użytkownikiem, a komputerem. Natychmiastowo przetwarza on obliczeniowo, każde kolejne zadanie jakie mu narzucasz.

Modelowanie 3D wymaga określonej mocy od pojedynczego rdzenia, co w dużym uproszczeniu oznacza, że potrzebujemy w tym przypadku procesora o najwyższej możliwej częstotliwości i prędkości zegara. Liczba rdzeni powinna zmaleć, na poczet większego taktowania procesora.

Dobry komputer dla architekta wymaga odpowiedniego dobrania każdego podzespołu. Nie powinniśmy bagatelizować decyzji kupna procesora tylko na podstawie jego popularności oraz miejsca w testach wydajnościowych. Wybór odpowiedniego procesora do komputera architektonicznego uwarukowany jest środowiskiem (oprogramowaniem) w jakim na co dzień wykonujemy nasze projekty.

Na co zwrócić uwagę, gdy pracuję głównie w:

Autodesk 3ds Max, Autodesk Maya Autodesk ReCap – Wspomniane wyżej tworzenie szczegółowych modeli 3D wymaga procesora o odpowiednio wysokim taktowaniu. Faktem jest, iż programy te korzystają głównie z pojedynczych rdzeni procesora. 

Autodesk Revit – Program ten wykorzystuje procesor głównie do obliczeń związanych z modelowaniem, bowiem ewentualny rendering podziela z procesorem graficznym w celu optymalizacji środowiska pracy. Modelujesz głównie w programie Autodesk Revit, skup się na zakupie procesora o wysokim taktowaniu zegara. Rekomendujemy produkty z linii Intel i9. 

Autocad i Archicad – Programy te charakteryzują się działaniem jednowątkowym, więc mogą skupiać się tylko na jednym rdzeniu procesora w czasie rzeczywistym. Procesory o wysokim taktowaniu jakie rekomendujemy to produkty Intela z linii i9 lub i7. 

V-ray – Bardzo wymagający program dla naszej stacji roboczej. Z uwagi na jego główne zadanie jakim jest render, rekomendujemy poszukiwanie procesora, który posiada dużą ilość rdzeni. Jednostki wielowątkowe są najkorzystniejszym rozwiązaniem dla twórców pracujących w V-ray. 

SketchUp – Program, który zdecydowanie bardziej woli wysokie taktowanie zegara, niż jeżeli duża ilość dostępnych rdzeni. SketchUp nie został zrefaktoryzowany przez jego programistów i nie jest on wielowątkowy. Tak jak to bywa to w modelowaniu 3d, działa on w systemie hierarchicznym, przez co zdecydowanie polecamy produkty z linii Intel i9. 

Cinema 4d – Zbliżony optymalizacyjne do oprogramowań z Autodesk. Cinema 4d to program stawiający na częstotliwość taktowania procesora. Warto jednak podkreślić fakt, iż programiści zalecają, aby podczas pracy w Cinema 4d posiadać równie przyzwoitą liczbę rdzeni z uwagi na przyszłe aktualizacje wprowadzające wielowątkowość.

Nieliczni czytelnicy mogą dojść do wniosku, że procesorem idealnym byłby procesor, który posiadałby dużą ilość rdzeni przy jednoczesnym wysokim taktowaniu pojedynczych wątków. Niestety, ale z uwagi na obecne ograniczenia cieplne i zużycie energii, połączenie idealne tych dwóch cech nie istnieje. Warto jednak zaznaczyć fakt, że producenci dostarczają nam rozwiązania pośrednie. Jednym z nich jest zamieszczana w niektórych jednostkach opcja podkręcania procesora (tzw. Turbo Boost). Polega ona na zwiększaniu taktowania rdzeni w czasie rzeczywistym w sytuacjach kryzysowych, bowiem wtedy zbliżamy się do granic fizycznych możliwości naszej jednostki obliczeniowej.

Porównaj wydajność procesorów.

Komputer dla architekta – Karta Graficzna (GPU)

Zadaniem karty graficznej tudzież procesora graficznego jest ciągle wspierania procesora matki w trakcie wszelakich operacji wykonywanych nie tylko w programach, ale również pasywnie. Karta graficzna to bardzo istotny podzespół podczas komponowania komputera dla architekta. Utrzymuje ona płynność programów architektonicznych, optymalizuje modelowanie i znacząco wspiera sam rendering. Odpowiedni akompaniament CPU i GPU gwarantuje spełnienie naszych wydajnościowych oczekiwań. 

Najważniejszym aspektem podczas fazy roboczej jest utrzymanie płynności wyświetlanego obrazu. Jedną z największych bolączek podczas pracy architekta jest „zamulanie” obiektu, gdy tylko nim poruszamy, prawda? Za uzyskanie odpowiedniej liczby klatek na sekundę (FPS) odpowiada głównie karta graficzna, którego wyboru również nie możemy bagatelizować. Z czystym sumieniem gwarantujemy, że produkty GeForce RTX zapewnią odpowiednią płynność programów. 

Komputer dla architekta wymaga również odpowiedniej korelacji pomiędzy procesorami. Wiele ludzi zupełnie nie bierze pod uwagę faktu, iż szybkość pracy zależy od również od „trybu” na którym aktualnie nam zależy. Wyróżniamy proces osobny oraz hybrydowy. Rendery osobne, jak sama nazwa wskazuje, to rendery opierające się na pojedynczych procesorach CPU, bądź GPU. 

Renderowanie za pomocą procesora centralnego CPU jest zdecydowanie najdokładniejszym. Z uwagi na dużą ilość detali, wymaga one więcej obliczeń, które bezpośrednio przekładają się na dłuższy czas takiego rozwiązania. Renderowanie oparte na procesorze GPU wyróżnia się szybszym zakończeniem pracy operacji, ale efekt końcowy będzie odbiegał od renderu opartego na CPU. 

Najszybszym rozwiązaniem, które stanowi kompromis pomiędzy dokładnością a czasem realizacji jest model hybrydowy. Łączy on bowiem moce obliczeniowe obydwu procesorów, uzyskując w tym czasie optymalizacje działania wartą naszej uwagi. Jest to świetne rozwiązanie, gdy chcemy zobaczyć zbliżony efekt końcowy naszej pracy bez długiego oczekiwania. 

Komputer dla architekta wiąże się również z wyborem karty graficznej o odpowiedniej ilości VRAM. Video Ram służy nam, architektom do przechowywania przez komputer pamięci danych obrazu w czasie rzeczywistym. Odpowiedni Vram na pokładzie naszego komputera zdecydowanie wpływa na szybkość całej jednostki. Im więcej pamięci dynamicznej posiada nasz procesor GPU tym więcej szczegółów jest w stanie obsłużyć, co w rezultacie daje nam więcej klatek na sekundę. Nie podlega wątpliwości, że programy do modelowania i renderowania wymagają dużo. Absolutnym minimum jest 6GB VRAM, lecz aby pracować na pełnych obrotach zalecamy skoncentrowanie się na 8 GB lub więcej np. 10 /12/24GB pamięci. Najlepszym wyborem mogą okazać się produkty z linii RTX serii 3000.

Porównaj wydajność kart graficznych.

Komputer dla architekta – Pamięć RAM

Pamięć ram to dynamiczny nośnik informacji, w którym znajdują się dane o aktualnie działających procesach w systemie. Dobry komputer dla architekta wymaga pokaźnej ilości pamięci RAM, która przekłada się w sposób bezpośredni na wielozadaniowość naszej maszyny. Rednerowanie i modelowanie obiektów to wymagające czynności obliczeniowe. Same one potrafią w danym czasie zająć pokaźne ilości pamięci dynamicznej. 

Możemy zobrazować to w sposób następujący. Wyobraź sobie, że zaprosiłeś do swojego komputera gości (programy), które musisz poczęstować. Sam ty jako gospodarz (komputer) zjesz jedno ciasto. Program od Autodesk prosi cię 3 ciastka. Zostaje ci jedno, a przecież chciałbyś zaprosić jeszcze kilka innych programów, np. chociażby głupią przeglądarkę!

Jako użytkownicy nieświadomie dokładamy kolejne procesy, które nasz komputer regularne obsługuje. Jeśli przeciążymy jego dostępną pamięć, zacznie dawać nam o tym znać, w postaci ogromnych spadów wydajnościowych. Komputery architektoniczne potrzebują minimum 32gb pamięci ram, a jeśli mowa tu o optymalnej pracy zalecamy przedział od 64gb do 128gb. 

Warto pamiętać jednak, że każdy program ma swoje wartości pamięci ram, których potrzebuje do płynnej, komfortowej pracy: 

Autodesk 3ds Max, Autodesk Maya Autodesk ReCap – Testy benchmarkowe nie kłamią. Jeśli pracujesz na oprogramowaniach od Autodesk absolutnym minimum powinien być zakup 64gb pamięci ram. Środowiska te do swojej optymalnej pracy zużywają dużo pamięci dynamicznej komputera, przez co nie zalecamy wyboru 32gb rozwiązania. Jeśli Twoje projekty są bardzo zaawansowane oraz chcesz, aby Twój komputer dla architekta działał szybko przez dobre kilka lat rekomendujemy wybór 128gb pamięci ram. 

Autodesk Revit – Jeśli pracujesz głównie na projektach zajmujących poniżej 1GB możesz wybrać tańsze rozwiązanie w postaci 16gb ram, jednak stanowczo to odradzamy. Programu Revit często używamy w połączeniu z innymi oprogramowaniami, które są zdecydowanie bardziej wymagające.  Zalecamy zakup minimalny jakim jest 32gb pamięci ram. 

Autocad, Archicad i SketchUp – Ilość popytu na ram zależy od wymagań naszych poczynań. Jeśli często działamy w projektach o bardzo szczegółowych detalach, zalecamy 32gb ram’u. Uważamy, że jest to złoty środek. Jeśli jednak nie jesteś wymagającym użytkownikiem możesz pokusić się o mniejsza ilość. 

V-ray – W przypadku tego programu, aby uzyskać największa optymalizację systemu można pokusić się o zakup 64 GB pamięci ram. Warto zaznaczyć, że jest to ogromny zapas, a same testy jednoznacznie stwierdzają, że 32 GB w zupełności wystarczą. Zakup opcji pierwszej zabezpiecza nasz komputer do nowych, przyszłościowych wyzwań, ale przede wszystkim ubezpiecza go w dodatkową wielozadaniowość podczas pracy w programie. 

Cinema 4d – Jeśli renderujesz w wysokich rozdzielczościach, większa pamięć ram w postaci 64 GB będzie wskazanym wyborem. W innych przypadkach 32 GB w zupełności wystarczą do zachowania płynności całego komputera dla architekta.

Komputer dla architekta – Dysk

Dysk w naszym komputerze dla architekta odpowiada za transfer danych. Dobrze dobrany dysk znacząco wpływa na szybkość pracy całego sytemu, bowiem wczytuje on wszystkie informacje na bieżąco. Od dysku zależy np. szybkość odpalenia się programu, włączenia komputera czy nawet alokacji plików źródłowych. Magazynuje on dane i nadaje tempo ich przesyłania. Dyski jakie wyróżniamy to SSD i HDD. 

Jeśli zależy nam na jak najlepiej zoptymalizowanym środowisku pracy, to automatycznie pomijamy dyski HDD. Są to tanie – owszem – ale znacznie wolniejsze od swojego młodszego brata. Nam architektom zależy na wydajności. Jednym wyjątkiem jest fakt, iż dyski HDD są dobre tylko do archiwizacji danych albo przysłowiowego „czyszczenia komputera” w celu stworzenia jego kopii zapasowej. 

Dysk SSD to jedyny słuszny wybór, na którym powinieneś się zdecydować. Jest on do czterech razy szybszy niż przeciętny dysk HDD. Przekłada się to bezpośrednio na szybkość jego działania, a ta z kolei zapewnia nam ogromną oszczędność czasu. Na dysku SSD warto umieszczać programy i pliki źródłowe, z których czerpie dany projekt. 

Wyróżniamy dwa rodzaje dysków SSD:

  • SATA (ang. Solid – state driver) 
  • NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express) 

Rekomendujemy wybór dysku NVMe. Jest to ulepszona wersja dysku SSD, która działa najczęściej 4 razy szybciej. Komputer dla architekta działa na ogromnych ilościach danych, więc jeśli chcemy zbudować dobrą stacje roboczą warto przeznaczyć więcej pieniędzy na zakup NVMe. Zdecydowanie możemy polecić dyski od Samsunga lub ADAT’y. Cechują się one dobrym współczynnikiem wydajności w stosunku do ich ceny.

Komputer dla architekta – Płyta Główna

Płyta główna stanowi łącznik dla wszystkich powyżej opisanych elementów komputera. Zapewnia ona przepływ informacji pomiędzy procesorami, dyskiem i pamięcią ram. Wybór płyty głównej zależy od wyboru pozostałych komponentów. Dlaczego? Bo nie każda płyta główna będzie pasować do np. danego procesora albo dysku. Dla przykładu – jeśli zdecydujemy się na zakup NVMe, płyta musi posiadać wsparcie techniczne dla jednostki M.2. Naszym zdaniem dobra płyta główna, powinna posiadać minimum 2 sloty na dyski SSD M.2, odpowiednie gniazdo dla procesora oraz być podatna na rozbudowę dla kart graficznych. 

Ważne wytyczne przy wyborze płyty głównej to: 

ROZMIAR – Płyta główna nie powinna ograniczać rozbudowy komputera oraz musi być dopasowana do reszty podzespołów. Pamiętaj też, że na podstawie wielkości Płyty na jaką się zdecydujesz, wybierasz wielkość obudowy komputera dla architekta. 

GNIAZDO PROCESORA – Upewnij się, że płyta główna jaką chcesz kupić posiada odpowiednie wsparcie dla procesora, na jaki się decydujesz. Nie każda płyta zagwarantuje dogodny byt i9, czy Threadripperowi. 

PAMIĘĆ RAM – Każda płyta główna ma narzucone od swojego producenta ściśle określone wytyczne, do jakich ilości może być dostosowana. W przypadku wyboru większych pamięci RAM, upewnij się, że Twoja płyta główna będzie w stanie je obsłużyć. 

PROCESORY GRAFICZNE (GPU) – Jeśli planujesz rozbudowę o większą ilość kart graficznych sprawdź czy płyta główna ma odpowiednia ilość slotów na nowe procesory GPU. Jeśli jednak nie potrzebujesz wielu kart, większość płyt spełni twoje wymogi. 

Wszystko to jest dosyć przytłaczające, bowiem w budowie zoptymalizowanego komputera występuje jak sam zdarzyłeś zauważyć bardzo wiele zależności. Jeśli potrzebujesz pomocy – odezwij się do nas. Ekipa Pixelkom z przyjemnością pomoże ci zbudować Twój wymarzony komputer.

Zasilacz (PSU)

W tym miejscu zalecamy w zapatrzenie się w wysokiej jakości zasilacz do naszej stacji roboczej do renderowania i modelowania. Przez dostarczanie energii, umożliwia on prace wszystkim powyższym podzespołom. Najbezpieczniejszym wyborem w tej sekcji będzie wybór zasilacza z certyfikatem 80 Plus. Naszym zdaniem dla dobra jednostki warto zaopatrzyć się w zasilacz typu „80 Plus Gold”, co oznacza sprawność na poziomie ~90%. Rynek zasilaczy jest bardzo szeroki, ale od lat na rynku dominuje firma Corsair, która w swojej ofercie posiada bardzo duży wybór. Polecamy również zasilacze firm Seasonic, EVGA, które także zapewniają odpowiednią sprawność.

Komputer dla architekta – Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozjaśnił ci wszelkie niewiadome. Już wiesz, od czego zależy optymalizacja pracy komputera w programach powiązanych z pracą architekta. Dziękujemy, że zostałeś z nami do końca. 

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach my chętnie pomożemy, dobierzemy wszystkie komponenty tak, aby komputer spełnił wszystkie Twoje wymagania w określonym przez Ciebie budżecie.

Potrzebujesz dedykowanego
komputera dla architekta?

Zbuduj go z nami! Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych fotograficznych wyzwań!