Jaki komputer dla fotografa? (Photoshop, Lightroom)

Komputer dla fotografa (Photoshop, Lightroom) Jaki wybrać?

Zmiana sprzętu to dla jednych rozrywka, a dla drugich coś bardzo przytłaczającego. Komputer dla fotografa, który będzie spełniał wszelkie nasze wymagania to przede wszystkim wyzwanie zakupowe. Fotografowie nie mają w tym przypadku lekko, ponieważ problem optymalizacji sprzętu dotyczy również ich. Kiedyś do obróbki zdjęć wystarczyło mieć komputer, składający się ze średniej klasy podzespołów, jednak z biegiem lat wszystko się zmieniło. Technologia znacząco poszła w górę. Rozwój technologiczny sprawił, że aparaty cyfrowe i nie tylko, są w stanie oddać obraz o ogromnych rozdzielczościach. Generowane pilik RAW wychodzące spod naszej matrycy to surowa szczegółowość, która w końcowym rezultacie wiąże się z rozmiarami zdjęć ważącymi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt megabajtów pamięci (nie wspominając o zdjęciach, które tak pięknie oddają rzeczywistość, że potrafią ważyć aż po kilkaset).

Niezależnie od tego czy określasz się mianem fotografa amatora, który zajmuje się tym hobbystycznie, czy też profesjonalnym fotografem, który w swoim życiu zrobił dziesiątki, jak nie setki tysięcy zdjęć – ten artykuł to kompleksowe kompendium wiedzy na temat jak zbudować komputer do obróbki zdjęć, obsługi i edycji zdjęć. Skupimy się w nim na najlepszych i najbardziej opłacalnych podzespołach dla komputera dla fotografa. Zastanawiasz się nad zakupem? Myślisz o tym, jaki dysk SSD wybrać? A może po prostu zbierasz wiedzę? Bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy!

programy do obróbki zdjęć komputera dla fotografa firmy Adobe

Komputer dla fotografa – Na jakie podzespoły powinniśmy kłaść nacisk?

Nowoczesne stacje robocze dla fotografa wymagają odpowiedniej korelacji pomiędzy podzespołami komputera. Aby uzyskać najlepszą wydajność całość musi współgrać nie tylko ze sobą (choć przede wszystkim), lecz również ze środowiskiem, w którym owe zdjęcia wyświetlamy i edytujemy. Warto o tym pamiętać.

Poniższa lista przedstawia wszystkie najważniejsze podzespoły komputera dla fotografa, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę:

    • Procesor (CPU)
    • Karta Graficzna (GPU)
    • Pamięć Masowa (Dyski Twarde)
    • Pamięć RAM
    • Płyta Główna
    • Monitor
    • Zasilacz

Komputer stacjonarny czy wydajny laptop?

Przed omówieniem powyższych zagadnień musisz odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie. Pytanie to brzmi: jakiego typu komputera naprawdę potrzebujesz? Komputer mobilny jak wiadomo, sprawdza się w przypadkach, gdy dużo podróżujemy lub gdy etyka pracy to ciągła dynamika, praca w ruchu. Komputer stacjonarny natomiast, zupełnie na odwrót. Niewątpliwą zaletą komputera dla fotografa w wersji stacjonarnej to fakt, iż możemy budować go od podstaw jak tylko chcemy, tańszym kosztem dorwiemy do niego części oraz mają duży potencjał co do ich przyszłej rozbudowy.

Jak sam wiesz, sprawa jest bardzo indywidualna. Jako załoga Pixelkom doradziliśmy oraz realizowaliśmy stacje robocze dla wielu fotografów, zarówno dla tych, która kultura pracy fotografa jest zdecydowanie mobilna, jak i dla tych, którzy pracowali głównie w swoim studio fotograficznym/domu. Decyzję musisz podjąć sam, lecz jeśli zależy ci na budowie najlepszego komputera dla fotografa, zdecydowanie zalecamy wybór komputera stacjonarnego. Dodatkowy laptop zawsze może dołączyć do niego w przyszłości jako fajne uzupełnienie zestawu roboczego.

W tym poradniku budujemy komputer dla fotografa w oparciu o system operacyjny Windows, ponieważ jak powszechnie wiadomo, na komputerach apple nie uświadczymy możliwości dedykowanej rozbudowy.

Komputer do obróbki zdjęć – Jaki procesor wybrać? (CPU)

komputer stacjonarny procesor firmy Ryzen

Procesor centralny to główna część naszego komputera. Jednostka ta odpowiedzialna jest za większość obliczeń, powszechnie określamy ją jako „mózg” naszego komputera dla fotografa. Otwierając aplikacje (np. Adobe Photoshop, Lightroom) wywołujemy tak zwany proces, który jest przekazywany do przetworzenia. Szybkość działania aplikacji w dużej części zależy od naszego procesora, a dokładniej od tego, jak wiele obliczeń jest on w stanie wykonać w danym czasie. Rdzenie to nie jedyna wytyczna na jakiej powinniśmy opierać naszą decyzje kupna komputera dla fotografa.

Edycja i korekcja obrazu to wyzwania, z którymi fotografowie mierzą się najczęściej. Najlepszym wyborem dla fotograficznej stacji roboczej będzie wybór procesora, który ma zdrowy balans pomiędzy ilością rdzeni, a częstotliwością taktowania na pojedynczy rdzeń.

Jak pokazują testy wydajnościowe (tzw. Benchmarki), programy do edycji graficznej wymagają dobrego taktowania na rdzeń. Zalecamy poszukiwać procesora, który posiada wysoką częstotliwość taktowania na rdzeń. Przykładowo, 16 rdzeniowy procesor o taktowaniu 3,0 GHz przegrywa walkę szybkości działania z 8 rdzeniowym procesorem o taktowaniu 3,8G GHz w środowiskach fotograficznych.

Wniosek: Nie zawsze opłaca się kupować najdroższy procesor, ponieważ może okazać się on NIENAJLEPSZYM wyborem. Pozostając przy nieco tańszej możliwości jesteśmy w stanie uzyskać lepsze rezultaty. Godnym polecenia i obecnie najlepszym sprzętem są procesory AMD z serii Ryzen 5, 7 oraz 9, jak i procesory Intel Core i5, i7 oraz i9.

Porównaj wydajność procesorów.

Komputer dla Fotografa – karta graficzna, jaką wybrać?

karta graficzna model geforce rtx

Procesor graficzny, bądź jak kto woli, karta graficzna to komponent równie waży co procesor główny CPU. Jako profesjonalny fotograf z reguły pracujemy na najwyższych rozdzielczościach, a dzięki dobrze dobranemu procesorowi graficznemu jesteśmy w stanie utrzymać komfort pracy. Niektóre zdjęcia są bardzo wymagające dla komputera, więc aby utrzymać płynność programów musimy odpowiednio dobrać nasz procesor graficzny. Czas obróbki zdjęć, zależy od szybkości ładowania się obrazów i reakcji na zmiany, które wprowadzamy. Nikt nie lubi powolnej pracy i „zamulającej” jednostki. Po co mamy się frustrować nad sprzętem, prawda? Postawmy na profesjonalizm i komfort pracy.

Podczas wyboru karty graficznej przy zakupie komputera dla fotografa szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na dwie rzeczy:

    • Czy procesor GPU jest kompatybilny z naszym monitorem, całym setem monitorów?
    • Ilość pamięci Video Ram na procesorze GPU

Odpowiadając na pytanie z podpunktu pierwszego, wszystko zależy od rozdzielczości obrazu naszego monitora / monitorów. Jeśli posiadasz ekrany o wysokich rozdzielczościach i bardzo dużym zagęszczeniu pikseli, musisz zwrócić uwagę na „okablowanie”. Czy twoja karta graficzna ma możliwość podłączenia się do monitora, na którym działasz? Przed zakupem sprawdź, czy posiada możliwość połączenia kabla „DisplayPort”. Stanowczo odradzamy zakup jakiejkolwiek karty, która posiada samo złącze HDMI. Dzięki display port jesteśmy w stanie szybciej przesyłać obrazy o wysokich rozdzielczościach oraz będą one szybciej się odświeżać.

Warto również zwrócić uwagę na pamięć VideoRam (VRAM). Karta graficzna działa razem z procesorem, więc warto zadbać o dobre relacje pomiędzy nimi. Posiadanie odpowiedniej karty graficznej może znacznie przyspieszyć szybkość komputera dla fotografa. Ilość pamięci VRAM ma ogromny wpływ, szczególnie operowania na obrazach 4K i 8K. Aby uzyskać płynną stacje roboczą, stanowczo zakazujemy wybierać karty, które mają poniżej 2GB pamięci VRAM.

Rekomendowany VRAM, a komputer dla fotografa::

    • 4 GB pamięci VRAM – Minimalna ilość, jeśli nie wymagasz dużo oraz nie obsługujesz wielu monitorów może okazać się dobrym wyborem

    • 6 GB pamięci VRAM – Rekomendowana ilość dla komputera dla fotografa. Dzięki niej jesteśmy w stanie płynnie obsługiwać wiele monitorów o wysokich rozdzielczościach zachowując przy tym również płynność aplikacji fotograficznych. Zapewni płynność działania urządzenia

    • 8 GB pamięci VRAM – Dla naprawdę wymagających, jeśli obcujesz również w programach o charakterystyce grafiki 3D lub pracujesz na kilku monitorach 8K.

Najlepszym wyborem mogą okazać się produkty z linii NVIDIA RTX. Przed zakupem karty graficznej zwróć uwagę czy obsługuje ona Twój monitor oraz czy posiada odpowiednio dużo pamięci VRAM.

Porównaj wydajność kart graficznych.

Komputer dla Fotografa – Ile pamięci RAM naprawdę potrzeba?

pamiec ram komputera stacjonarnego

Pamięć RAM wpływa bezpośrednio na wielozadaniowość i szybkość naszego komputera dla fotografa. Komputer stacjonarny do obróbki zdjęć wymaga jej szczególnie dużo. Potrzebujemy pokaźnych ilość pamięci ram, zwłaszcza jako fotografowie. Ale, czym tak naprawdę jest pamięć RAM?

Pamięć RAM to w uogólnieniu pamięć dynamiczna, która przechowuje dane aktualnie wywoływanych aplikacji, tudzież wykonywanych w nich operacji. Załóżmy, że podczas edycji zdjęć w Adobe Lightroom podłączasz aparat, zgrywasz ich więcej, w międzyczasie szukasz inspiracji w Internecie i w tyle leci muzyka z Spotify. Wszystkie te aplikacje/operacje biorą swój kawałek tortu, jakim jest pamięć RAM. Jeśli dla jednego z gości zabraknie jedzenia, bardzo się zirytuje, w rezultacie wywoła przysłowiowego „laga” na naszym komputerze. Nie chcemy nigdy doprowadzić do takiej sytuacji.

Komputer dla fotografa potrzebuje minimum 16 GB pamięci RAM. Zalecamy jednak uciekać od minimalnego progu wejścia, szczególnie jeśli pracujesz na najwyższych rozdzielczościach. Praca na komputerze to stała obsługa kilku rzeczy naraz, przez co rekomendujemy zakup 32 GB pamięci RAM, a dla najbardziej wymagających 64GB RAM. Pamięci dynamicznej nigdy za mało, więc jeśli pozwala ci na to budżet sięgaj po jak najwięcej. Jeśli lubisz wielozadaniowość, nie ma co zostawać przy 16GB pamięci RAM – pamiętaj, to udręka!!

Komputer dla Fotografa – dysk ssd czy hdd?

dysk m2 shield frozr

Dysk twardy jest odpowiedzialny za przesyłanie plików na naszym komputerze. Od niego zależy szybkość otwierania się programów, szybkość przesyłania/odbierania zdjęć z karty pamięci na komputer i szybkość ładowania się danych. Przy wyborze dysku twardego nie ma co oszczędzać.

W skrócie dysk twardy odpowiada za:

    • Szybkość otwierania plików
    • Szybkość ładowania się komputera
    • Szybkość transferu plików
    • Szybkość zapisywania plików

Profesjonalne środowisko pracy do obróbki zdjęć to nie miejsce na dyski HDD, czyli dysków starej generacji. W dzisiejszych czasach są one dobre do magazynowania dużych ilości danych tudzież kopii zapasowej komputera i w sumie tylko do tego. Chylą one czoła swojemu młodszemu konkurentowi, czyli dyskowi SSD.

Wyróżniamy dyski SSD:

    • SATA (ang. Solid –state driver)
    • NVMe (ang, Non-Volatile Memory Express)

Średnio klasyczny dysk SSD jest cztery razy szybszy od swojego rodzica HDD. Fotografia do dziedzina, w której działamy na dużych zbiorowiskach zdjęć (danych), przez co stawiamy nasz komputer przed wyzywaniem. Nasze realizacje często są bardzo złożone, ponieważ 1 sesja zdjęciowa może mieć setki, jak nie tysiące zdjęć. Czekanie godzin, aż całość zostanie zgrana do komputera to już przeszłość. Stawiamy tylko na dysk SSD.

Jaka jest różnica pomiędzy klasycznym dyskiem SSD SATA a SSD NVMe? NVMe jest jeszcze szybszy i bardziej optymalizuje proces obróbki zdjęć na komputerze. Rekomendujemy zakup dysku NVMe, ponieważ w połączeniu z 32 GB pamięci RAM uzyskamy zachwycające rezultaty, a co za tym idzie, większy komfort pracy. Jedynym minusem NVMe jest ich cena. Są one droższe od swojego brata (SATY), jednak naszym zdaniem w przypadku fotografii warto za nie dopłacić.

Jak odpowiednio skonfigurować dyski będąc fotografem/grafikiem?

Aby ustabilizować nasz komputer warto postawić na dwa dyski twarde. Po co? Dlaczego? Aby rozdzielać typy plików pomiędzy nimi. Przykładowo:

Pierwszy dysk komputera SSD SATA – Będzie stanowił miejsce dla systemu operacyjnego, przechowywania plików programów i innych dodatkowych rzeczy. Będzie on miejscem spoczynku dla Photoshopa, Lightrooma i innych dowolnie wybranych przez Ciebie programów.

Drugi dysk komputera SSD NVMe – To na nim będziemy magazynować pliki projektowe i zdjęcia z sesji fotograficznych. Dobrym rozwiązaniem jest zadbanie o posiadanie dwóch dysków, ponieważ rozdzielenie plików programów i plików użytkowych znacząco wpływa na środowisko pracy dla oprogramowań fotograficznych..

Mój znajomy grafik/fotograf wszystko trzyma na dysku przenośnym, czy jest to dobre?

Jak sama nazwa wskazuje dysk przenośny służy do przenoszenia plików. Aby uzyskać najlepszy współczynnik optymalizacji pracy zalecamy skupić się na dysku wewnętrznym. Owszem – można działać na przenośnym, jednak tracimy przez to na wydajności i stabilności. Dysk przenośny będzie jedynie świetnie uzupełniał komputer stacjonarny w przypadku częstej pracy w terenie.

Komputer dla Fotografa – Płyta główna

plyta glowna komputera the chocie of champions

Płyta główna to miejsce w naszym komputerze do obróbki zdjęć, które łączy wszystkie inne podzespoły w całość, tak aby mogły one ze sobą odpowiednio współgrać. Jest to fundament, na który musimy zwrócić uwagę po wyborze pozostałych komponentów. Sprawia, że wszystkie „sprzęty” opisywane powyżej, mogą ze sobą współpracować. Płyta główna powinna być dobrze dobranym dodatkiem, a nie ogranicznikiem w budowie komputera dla fotografa.

Przy zakupie płyty głównej koniecznie musisz zwrócić uwagę, czy zawiera w sobie złącza, których wymagają inne jednostki. Mówiąc prosto – sprawdź, czy jesteś w stanie pod wybraną płytę główną podpiąć procesor (odpowiednie gniazdo procesora), kartę graficzną czy ilość dysków SSD na które się zdecydowałeś. Rekomendujemy płyty głównej od Gigabyte, Asus oraz MSI.

Komputer dla Fotografa – Monitor

monitor do obróbki zdjęć eizo

Nie powinniśmy, szczególnie jako fotografowie, bagatelizować decyzji zakupowej na temat monitora/monitorów. Wyświetlacze to nasze główne narzędzie pracy. Stawiajmy na monitory w technologii Ultra-HD (UHD) w celu uzyskania możliwości zobaczenia jak największych szczegółów. Poza rozdzielczością ważna jest również technologia wyświetlania palety barw.

Rekomendujemy monitory szerokogamutowe z technologią IPS, by kolory były odpowiednio oddane. Większa jakość wyświetlanych kolorów gwarantuje fotografowi lepsze warunki pracy, bardziej świadome oraz większe możliwości edycji. W pracy fotografa jest to zdecydowanie najważniejsze wymaganie. Dodatkowo technologia wyświetlania obrazu IPS zapewnia szerokie kąty widzenia obrazu. Zadbaj o swoja jakość wyświetlania.

Warto dopłacić do lepszego monitora do obróbki zdjęć, nie tylko ze względu na większą ilość portów usb, osi obrotu czy dodatkowych funkcji. Monitory dedykowane dla fotografów posiadają specjalistyczną kalibracje kolorów. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać idealna jasność, gammę i temperaturę wyświetlanych kolorów. Monitory fotograficzne dbają o to, aby jakość palety była jak najbardziej reprezentatywna w relacji z rzeczywistością.

Komputer stacjonarny do obróbki zdjęć – Zasilacz

zasilacz komputera stacjonarnego prime

W tym miejscu zalecamy w zapatrzenie się w wysokiej jakości zasilacz do naszej stacji roboczej do fotografii. Przez dostarczanie energii, umożliwia on prace wszystkim powyższym podzespołom. Najbezpieczniejszym wyborem w tej sekcji będzie wybór zasilacza z certyfikatem 80 Plus. Naszym zdaniem przy komputerze dla fotografa warto zaopatrzyć się w zasilacz typu „80 Plus Gold”, co oznacza sprawność na poziomie ~92%. Rynek zasilaczy jest bardzo szeroki, ale od lat hegemonem na nim jest firma Seasonic, która w swojej ofercie posiada bardzo duży wybór. Polecamy również zasilacze firm Corsair, BeQuiet, które także zapewniają odpowiednią sprawność. Zapewniamy, że każda wymieniona firma posiada w swojej ofercie bardzo obszerny wybór.

Komputer dla fotografa – Podsumowanie

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby pomóc ci przyswoić wiedzę na temat najważniejszych podzespołów przy budowie komputera dla fotografa. Mamy nadzieje, że po przeczytaniu czujesz się pewnie w tym temacie. Wiesz już od czego uwarunkowany jest komfort i szybkość pracy komputera dla fotografa.

Jeśli jednak całość cię przytłacza i nie czujesz się na siłach – chętnie udzielimy porady, a być może nawet pomożemy i złożymy Twoją wymarzona stacje roboczą. Zachęcamy do kontaktu, zespół naszych specjalistów jest do Państwa dyspozycji (Telefon, Facebook, Mail). Serdecznie pozdrawiamy, zespół Pixelkom.

Potrzebujesz dedykowanego
komputera do fotografii?</b

Zbuduj go z nami! Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych fotograficznych wyzwań!