Jaki Komputer Dla Programisty?
Budowa praktycznego komputera dla programisty nie należy do najłatwiejszych zadań. Programistyka to bardzo duża i obszerna dziedzina, wśród której znajdziemy wiele rozmaitych wymagań. Jak powszechnie wiadomo, zapotrzebowanie na wydajność zależy głównie od środowisk, w których programujemy. Kompilacja ogromnych projektów na natywne urządzenia najczęściej potrzebuje od jednostki roboczej więcej mocy, niż sektor webowy, bazo-danowy etc.
Masz już dość grzejącej się płyty laptopa i dźwięku wentylatorów? Chciałbyś skrócić czas „wypalania” aplikacji do minimum? Trafiłeś w dobre miejsce! Odpowiednio dobrane i skonfigurowane ze sobą parametry programistyczne to główny priorytet, szczególnie w branży, gdzie każda kolejna minuta czekania odbiera nam zapał, moc twórczą i racjonalne myślenie. Kto z nas – programistów – nigdy nie popadł w szał i stracił cała motywację do pracy przez zbyt długie oczekiwanie na rezultat? A czasami bywa i tak, że czekamy tylko po to, żeby finalnie zobaczyć błąd za błędem – na co to komu ;).
Będąc jeszcze na samym początku chcielibyśmy zaznaczyć, że jest to artykuł skierowany głównie do osób którym zależy na zbudowaniu stacji roboczej. Ten poradnik jest komplementarną źródłem wiedzy dla tych, którzy chcą dowiedzieć się na jakie podzespoły zwrócić uwagę podczas samodzielnej budowy komputera dla programisty. W końcu nie tylko powszechnie ubóstwiane #maki to dobry wybór, prawda?
Na jakie elementy zwrócić uwagę? – Komputer dla programisty
Komfort w pracy programisty musi być zawsze na pierwszy miejscu. Poza wygodnym fotelem, podwyższanym biurkiem i masą innych akcesoriów, powinniśmy zadbać również o możliwie największą moc obliczeniową naszej jednostki. Programista to ktoś, kto regularnie szuka nowych rozwiązań, co wiąże się z częstymi eksperymentami. Aby nie utrudniać tego procesu, zadbajmy o idealny sprzęt, który nie ogranicza naszych możliwości. Pracujesz jako Senior lub dopiero zaczynasz swoją przygodę zawodową? A może zajmujesz się tym hobbystycznie? Niezależnie od stażu, każdy boryka się z tymi samymi problemami mocy hardware’u.
Przy budowaniu komputera dla programisty powinieneś zwrócić szczególną uwagę na:
-
- Procesor (CPU)
- Pamięć (RAM)
- DYSK SSD
- Płyta Główna
- Zasilacz
Komputer dla programisty – Procesor główny (CPU)
Najważniejszy element stacji roboczej dla programisty. Ten mały „chip” zadomowiony na środku płyty głównej, odpowiada za całą wydajność naszego komputera. Nie powinniśmy bagatelizować wyboru możliwie najlepszego procesora, ponieważ odpowiada on bez względu na środowisko programistyczne, za szybkość kompilacji kodu. Odpowiednio dobrany procesor pozwoli zredukować czas wykonawczy programu kilku, lub nawet
kilkunastokrotnie.
Aby uzyskać najwyższą możliwą wydajność w zintegrowanych środowiskach programistycznych (IDE) powinniśmy skupić się na wyborze procesora posiadającym dużą ilość dostępnych rdzeni na swoim pokładzie, ponieważ to właśnie one odpowiadają za rozwiązywanie skomplikowanych, narzuconych przez nas obliczeń. W przypadku stacji roboczej dla programisty rekomendujemy wybór produktów AMD z linii Ryzen serii 5 lub Intel’owskie i7 12 generacji. Są to naszym zdaniem aktualne, najmocniejsze możliwe pozycje do wyboru.
Stacja robocza dla programisty – Procesor graficzny (GPU)
W przypadku GPU, bliżej znanego wszystkim jako karta graficzna, każdy z osobna musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jego rodzaj pracy (np. programowanie gier) wymaga mocnej i solidnej karty graficznej. Głównym zadaniem GPU jest przetwarzanie grafiki i wykonywaniem obliczeń z nią związanych. Zdecydowana większość programistów nie potrzebuje wysokopółkowego procesora graficznego, ponieważ nigdy nie wykorzysta w pełni jego potencjału, a jedynie przepłaci.
W przypadku prac wyłącznie programistycznych nie musisz martwić się o duży budżet, jeśli jednak lubisz pogrywać w popularne tytułu poza godzinami pracy, zakup lepszej karty graficznej może okazać się świetnym kompromisem pomiędzy środowiskiem pracy, a miejscem odpoczynku. Zastanów się zatem dobrze czy chcesz łączyć te dwa światy, ponieważ nie jest to najlepszy czas na zakup mocniejszych kart graficznych. W ciągu ostatnich miesięcy ceny poszybowały w górę niczym samolot, który jeszcze przez najbliższe miesiące, na pewno nie ma zamiaru lądować.
Uwaga
Większość programistów (szczególnie stacjonarnych), korzysta z kilku monitorów. W przypadku zakupu karty graficznej upewnij się, że jest ona w stanie wydajnie obsłużyć ilość ekranów, które posiadasz lub będziesz posiadać. Większość kart bezproblemowo radzi sobie z dwoma/trzema ekranami. W przypadku rozbudowy o kolejne ekrany, rekomendujemy sprawdzenie szczegółów produktu producenta do wybranej przez Ciebie karty graficznej.
Komputer dla programisty – Pamięć RAM
Proces programowania wiążę się z wysokim zapotrzebowaniem na pamięć RAM z uwagi na wymagania środowisk kompilacyjnych i wielozadaniowość. Poza samymi IDE, które pobierają bardzo dużo z naszego dostępnego obecnie RAMu, praca programisty wiążę się z używaniem wielu aplikacji, np. maszyn wirtualnych.
Warto wziąć pod uwagę również fakt, iż podczas procesu kodowania w tle chodzi również wiele innych programów wspomagających naszą produktywność. Kto z nas nie miał w tlę włączonej muzyki do umilenia pracy? A może stale włączonej przeglądarki z Gitem lub cloudem? Rzeczywistość szybko weryfikuje, w przypadku wydajnej stacji roboczej dla programisty na lata, nie ma co oszczędzać na RAMie. Wielozadaniowość komputera idzie w parze z ogólną wydajnością. Komputery programistyczne potrzebują co najmniej 16gb pamięci RAM, jednak aby uzyskać pełny komfort pracy zalecamy wybór 32gb. RAMu nigdy za mało!
Uwaga
W przypadku programowania gier lub innych środowisk wykorzystujących grafikę, zalecamy wybór znacznie większych ilość pamięci RAM – analogiczne jak w przypadku karty graficznej.
Komputer do programowania – Dysk Twardy
Dysk to kluczowy podzespół komputera dla programisty, ponieważ jest on odpowiedzialny za szybkość wymiany danych w projektach. Dysk spełniający nasze wymagania powinien być przede wszystkim tak szybki, że nie powinniśmy odczuwać spowolnień lub dłuższych oczekiwań na przesył plików w trakcie prac programistycznych. Dysk nie wpływa na moc obliczeniową naszego komputera, a mimo to warto zwrócić szczególną uwagę na wybór mocnej jednostki, ponieważ znacząco oddziałuje on na ogólny komfort pracy. Wpływa on na szybkość zapisu kompilacji, deinstalacji, sprawdzenia spójności plików programów i wiele innych.
Przy budowaniu komputera dla programisty powinieneś zwrócić szczególną uwagę na:
-
- Dysk HDD (ang. hard disk drive)
- Dysk SSD SATA(ang. solid-state drive)
- Dysk SSD NVMe (ang. non-volatile memory express)
Chyba nikogo to nie zdziwi fakt, że jeśli chcemy zbudować wydajne miejsce dla pracy, nasz wybór obowiązkowo musi paść na pozycję drugą lub trzecią. W komputerach dla programistów nie ma mowy o dyskach HDD. Ich stosowanie rekomendujemy jedynie pod postacią dysku zastępczego, służącego do archiwizacji obecnych danych lub tworzenia kopii zapasowych dla dużych projektów. Jeśli zależy Tobie na produktywnej stacji roboczej, dysk typu HDD nie może być sercem informacyjnym komputera dla programisty.
Dyski SSD są nawet do czterech razy szybsze od swoich powyższych, starszych braci i mają olbrzymi wpływ na naszą programistyczną jednostkę. Dobrą praktyką jest umieszczanie na SSD plików programów, przez co uruchamiają się one szybciej. Analogicznie jest z plikami źródłowymi projektów. Odpowiedni dysk SSD gwarantuje nam ogromną oszczędność czasu i jest ważnym wyborem w komputerze do programowania.
Ostatni na naszej liście, czyli dysk NVMe to nic innego jak SSD na sterydach. Rozpędza się on jak Formuła 1, ponieważ statystycznie jest 4-5 krotnie szybszy od powyższego brata. Jeśli masz większy budżet i zależy ci na zbudowaniu najlepszej jak to możliwe stacji programistycznej, warto pomyśleć o zakupie dysku typu NVMe. Aktualnie na rynku najkorzystniejszym wyborem mogą okazać się produkty od Samsunga.
Komputer dla programisty – Płyta główna
Budując komputer stacjonarny od zera trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem płyty głównej, ponieważ zła decyzja może nie spełnić naszych oczekiwań, a co gorsza, może nie być kompatybilna z powyższymi, wcześniej zakupionymi podzespołami komputera dla programisty. Płyta główna to bardzo strategiczny element stacji roboczej, ponieważ łączy ona wszystkie elementy, pozwalając im jednocześnie na wzajemną komunikację miedzy sobą. Jest ona swego rodzaju komplementarną podstawą całego komputera.
Wybór płyty głównej dla komputera do programowania powinien być personalizowany pod pozostałe powyższe podzespoły. Zalecamy najpierw wybór pozostałych elementów i na podstawie ich wymagań dopiero zacząć poszukiwania płyty głównej. Przykładowo, jeśli nasz wybór padł na dyski twarde najlepszej generacji, czyli NVMe, przy wyborze płyty musimy zwrócić uwagę na to, czy posiada ona odpowiednie wsparcie dla złącza M.2. Dobra płyta główna najczęściej posiada od dwóch do trzech slotów na dyski SSD M.2 i co najmniej dwa miejsca na montaż kart graficznych. Zwróć również uwagę na to, czy płyta główna jaką chcesz zakupić obsłuży wybrany przez Ciebie procesor.
Podczas zakupu płyty głównej komputera dla programisty zwróć szczególną uwagę na:
GNIAZDO DLA PROCESORA – Nie każda płyta główna jest w stanie kompatybilnie obsłużyć produkty z danej serii. Upewnij się, że pomiędzy procesorem a płytą nie ma żadnego zgrzytu. Zalecamy dokładnie czytać zalecenia techniczne udostępniane producentów płyt głównych.
ROZMIAR PŁYTY – Niestety powtarzaną „wtopą” jest wybór zbyt dużej płyty głównej, która później nie mieści się do zakupionej obudowy komputera. Upewnij się, że posiadasz PC case, który zmieści płytę wraz z jej elementami. Brzmi banalnie, ale takie sytuacje mogą mieć miejsce.
PAMIĘĆ RAM – Podobnie jak z gniazdem procesora, nie każda płyta główna jest w stanie dobrze obsłużyć podaż RAMu, na jaką się zdecydujemy. Wynika to z mankamentów technicznych, ponieważ płyty główne mają zawężone możliwości w jakich mogą pracować.Co do zasady nie powinno być z RAMem większych problemów, w przypadku pozostania na pułapie do 32gb. Jeśli postanowiłeś sięgnąć po więcej, zwróć uwagę przy zakupie na deklarację producenta płyty głównej.
PROCESORY GRAFICZNE (GPU) – Jeśli budujesz komputer do programowania, który wymaga wiele kart graficznych, zwróć uwagę na ilość gniazd dedykowanych dla GPU na płycie głównej. W innym przypadku, większość płyt spełni Twoje oczekiwania. Wszystko to może wydawać się przytłaczające, i jeśli zadanie to (dobór płyty) jest dla ciebie zbyt skomplikowane – odezwij się do nas! Z przyjemnością pomożemy ci zbudować twój komputer marzeń. – Ekipa Pixelkom
Komputer dla programisty – Zasilacz
W tym miejscu zalecamy w zapatrzenie się w wysokiej jakości zasilacz do naszej stacji roboczej do programowania. Przez dostarczanie energii, umożliwia on prace wszystkim powyższym podzespołom. Najbezpieczniejszym wyborem w tej sekcji będzie wybór zasilacza z certyfikatem 80 Plus. Naszym zdaniem dla dobra jednostki warto zaopatrzyć się w zasilacz typu „80 Plus Gold”, co oznacza sprawność na poziomie ~90%. Rynek zasilaczy jest bardzo szeroki, ale od lat na rynku dominuje firma Corsair, która w swojej ofercie posiada bardzo duży wybór. Polecamy również zasilacze firm Seasonic, EVGA, które także zapewniają odpowiednią sprawność.
Stacja robocza dla programisty – Chłodzenie komputera
Budując maszynę, która w codziennej pracy będzie mierzyć się z „tonami” skomplikowanych obliczeń nie możemy przejść obojętnie obok wyboru odpowiedniego chłodzenia. Komputer dla programisty do osiągnięcia odpowiednich warunków musi pozostać w temperaturze pokojowej, jak powszechnie wiadomo grzanie się sprzętu nie sprzyja finalnej efektywności. Rekomendujemy markowe chłodzenie np. firm Noctua / beQuiet, ponieważ są one bardzo wydajne w rozpraszaniu temperatury, a pracujące wentylatory bardzo sprawne i ciche. Produkty tych firm zapewnią odpowiednie warunki cieplne do prawidłowego funkcjonowania całości.
Komputer do programowania – Monitor
Praca programisty wiążę się z długimi sesjami przed monitorem. Warto więc zastanowić się nad inwestycją również w segmencie ekranów. Droższe monitory posiadają dodatkowe funkcjonalności, takie jak zaawansowane filtry światła niebieskiego, szeroka możliwość edycji kontrastu i jasności odciążają oczy, gdy na dworze słońca nie uświadczymy. Aspekt zdrowotny to jedno, ale monitory te posiadają również funkcje użytkowe w postaci możliwości zmiany ich pozycji względem osi obrotu, dodatkowych portów USB, bocznych paneli etc.
Duża rozdzielczość ekranu sprzyja nie tylko programistą obcującym z grafiką. Poza podniesieniem jakości wyświetlanych kolorów, zapewnia ona także przestrzeń roboczą, a jak wiadomo, etyka pracy wymaga częstego korzystania z wielu okien jednocześnie. Dodatkowo, aby zwiększyć produktywność w pracy rekomendujemy wybór monitorów matowych, a nie „błyszczących”. Nie odbijają one światła, przez co nie rozpraszają w trakcie pracy i pozwalają oddać się nam w 100% procesowi programowania. Programiści którzy potrzebują do pracy znacznie lepszego monitora powinni przemyśleć zakup monitora 4K w technologii IPS, który wspiera pełny zakres RGB. Wszystko to przekłada się na jakość wyświetlanego obrazu, np. podczas procesu programowania gier.
Komputer dla programisty – Podsumowanie
Mamy ogromną nadzieję, że pomogliśmy ci przyswoić potrzebną wiedzę do zbudowania produktywnej i wydajnej, programistycznej jednostki roboczej . Dowiedziałeś się dziś, jakie są najpopularniejsze rozwiązania pod względem wydajności. Podsunęliśmy ci również aktualne, najlepsze do wyboru marki i modele, oferujące odpowiednie podzespoły dla komputera programisty. Mamy nadzieję, że uwzględnisz je w procesie budowy. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach to my chętnie pomożemy, dobierzemy i złożymy wszystkie komponenty tak, aby komputer do programowania spełnił wszystkie Twoje najśmielsze oczekiwania w określonym przez Ciebie budżecie.
komputera dla programisty?</b
Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych wyzwań.