Jaki komputer do Adobe After Effects 2022?

Najlepszy komputer do Adobe After Effects

Budowa dedykowanego komputera do After Effects to nie lada wyzwanie. Stale rozwijające się możliwości software’u dostarczanego przez Adobe, wymagają od stacji roboczych coraz to więcej i więcej. Duże projekty to ogrom animacji, efektów specjalnych i korekt kolorów, a to jednie kropla w morzu obciążenia naszej stacji roboczej montażysty video. W tym poradniku wskażemy Tobie, na co zwrócić uwagę przy budowie możliwie najlepszego komputer do działania w After Effects, tak aby uzyskać możliwie największą wydajność.

Komputer do After Effects – na jakie podzespoły zwrócić uwagę?

Montaż i edycja filmów wideo to czynności, które wymagają od naszego sprzętu pracy na najwyższych obrotach by zapewnić nam dogodne warunki pracy. Komputer do Adobe After Effects musi sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników i umożliwić wykorzystanie maksymalnego potencjału Adobe After Effects.

Najważniejsze podzespoły stacji roboczej do After Effects to:

    • Procesor (CPU)
    • Karta Graficzna (GPU)
    • Pamięć (RAM)
    • Pamięć Masowa (Dyski Twarde)
    • Płyta Główna
    • Zasilacz

Nie możemy lekceważyć wyboru żadnego z wyżej wymienionych elementów, gdyż każdy z nich odgrywa niezwykle ważną rolę w końcowej kompozycji komputera do Adobe After Effects. Ten artykuł stworzyliśmy z myślą o każdym, kto stoi przed trudną decyzją doboru właściwych części i mamy nadzieje, że dzięki temu artykułowi znajdziesz w nim odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.

 Procesor (CPU) do After Effects

procesor-intel-i9

Najważniejszym podzespołem, któremu powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi jest procesor. Odegra on bowiem najważniejszą rolę podczas budowy komputera do Adobe After Effects. Zadaniem procesora jest obsługa procesów wywołanych przez funkcjonujące aplikacje, wykonywanie poleceń użytkownika a co najważniejsze zapewnienie wymaganej przez Adobe After Effects mocy obliczeniowej. Mając świadomość, jak istotnym elementem naszego komputera do Adobe After Effects jest CPU, nie powinny wystarczać nam jedynie pozycje w benchmarkach, lecz dokładna specyfikacja danej jednostki.

Wybór procesora w największej mierze uwarunkowany powinien być pod możliwości taktowania, ponieważ wpływa ono bezpośrednio na wydajność naszego CPU. Środowiska Adobe, w tym Adobe After Effects charakteryzują się mniejszym naciskiem na wykorzystanie rdzeni procesora, przez co duża ilość rdzeni nie powinna być głównym wyznacznikiem doboru jednostki do naszej stacji roboczej pod montaż wideo.

Procesorami odpowiednimi dla komputera do Adobe After Effects będą produkty Intela z serii i9. Ich częstotliwość taktowania potrafi osiągnąć do 5.0 GHz, co jest rewelacyjnym wynikiem. To właśnie na nich powinniśmy się skupić, chcąc osiągnąć najlepszą możliwą wydajność w komputerze do Adobe After Effects.

Porównaj wydajność procesorów.

Stacja robocza do Adobe After Effects  – jakie GPU wybrać?

karta-graficzna-nvidia-geforce-rtx

Poza procesorem CPU kluczowym podzespołem w procesie budowania komputera do Adobe After Effects będzie karta graficzna. Procesor graficzny jest ogromnym wsparciem dla CPU, jeśli chodzi o zapewnienie wysokiej wydajności stacji podczas obróbki video oraz końcowego renderu plików w najwyższych rozdzielczościach.

Jeśli myślisz o zakupie dwóch bądź trzech procesorów graficznych, odpuść – komputer do Adobe After Effects tego nie wymaga. Program od Adobe charakteryzuje się mniejszym stosunkiem wydajności do ilości posiadanych kart. Zdecydowanie zalecamy zakup droższej, solidniejszej jednostki graficznej GPU z wyższej półki niż zakup kilku słabszych.

Podczas wyboru procesora graficznego dla komputera do Adobe After Effects warto zwrócić uwagę na ilość posiadanej pamięci VRAM. Sugerujemy wybrać kartę graficzną posiadającą co najmniej 8GB VRAM. Pamięć ta odpowiada za przechowywanie danych obrazu, a im większa rozdzielczość, tym większe na nią zapotrzebowanie.

W skrócie:

    • 4 GB pamięci VRAM – jest to minimalna ilość wymagana do pracy w jakości HD oraz FULL HD.
    • 8 GB pamięci VRAM – ilość, która poradzi sobie z obsługą wyższych rozdzielczości, jak i 4K.
    • 16GB pamięci VRAM – ilość pamięci wskazana dla najbardziej wymagających twórców pracujących z najwyższymi rozdzielczościami.

Wyniki testów benchmarkowych jasno i klarowanie udowadniają, że rynkowym liderem w sektorze kart graficznych do Adobe After Effects jest NVIDIA, wraz ze swoimi przedstawicielami serii GeForce. Naszym zdaniem to właśnie w GPU tego producenta powinien być wyposażony komputer do Adobe After Effects. Opcjonalnym wyborem będzie procesor graficzny RTX 3090 TI.

Porównaj wydajność kart graficznych.

Komputer do After Effects – Pamięć (RAM)

pamiec-ram-pc

Ilość pamięci RAM, która umieścimy w komputerze do Adobe After Effects jest zależna od kilku czynników. Pliki wideo są najczęściej naprawdę duże i pobierają ogromne ilości pamięci RAM.

Dzięki odpowiednio wysokiej ilości pamięci RAM nasz komputer do Adobe After Effects staje się w pełni wielozadaniowy. Najczęściej naszej pracy towarzyszy otwarta przeglądarka, która na dziś zabiera na tyle dużo pamięci, że w przypadku wyboru 4GB czy 8GB potrafi zająć nawet połowę. Do tego dochodzą inne aplikacje wymagane do naszej pracy i zapotrzebowanie staje się naprawdę ogromne.

Ile pamięci RAM potrzebujemy w komputerze do Adobe After Effects?

    • 16GB – jest to ilość pozwalająca na pracę już nawet w 4K, lecz płynność tej pracy nie jest najwyższa
    • 32GB – dopiero tyle pamięci jest w stanie nam zagwarantować płynną obróbkę bardziej wymagających plików wideo. Dzięki niej poruszanie się pomiędzy oknami i aplikacjami będzie komfortowe
    • 64GB – jest to rekomendowany przez nas wybór. Jest on idealny dla Adobe After Effects i gwarantuje naprawdę wysoki komfort pracy przy rozdzielczościach 6/8K.
    • 128GB – przy regularnym montażu filmów komercyjnych w Adobe After Effects będzie to ilość pamięci, która sprosta wymaganiom każdego. W przypadku pracy na niższych rozdzielczościach różnica pomiędzy 128 a 64GB nie będzie widoczna.

Dysk w komputerze do Adobe After Effects

samsung-dysk-ssd

Podzespołem, który zapewni komputerowi do Adobe After Effects możliwość szybkiego transferu danych jest dysk twardy. Wybierając odpowiedni dysk zapewnimy sobie komfort pracy i czas oczekiwania na przesłanie danych stanie się zadowalająco krótki. Komfortem w tym przypadku nazywamy tempo otwierania plików, zapisu oraz ich przesyłania.

Wyróżniamy dwa typy dysków twardych:

    • HDD,
    • SSD

Budując komputer do Adobe After Effects, który charakteryzować ma się wysoką wydajnością musimy wybrać dyski SSD. Dysk HDD nie są w stanie im dorównać prędkością, a służyć może jedynie do archiwizacji danych i tworzenia kopii zapasowych. Dyski SSD są cztery razy szybsze od klasycznych HDD i to one będą przechowywać Adobe After Effects, pliki źródłowe oraz nasze filmy, na których montujemy:

    • SSD SATA (ang. Solid-state driver),
    • SSD NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express).

Wybierając spośród tych dwóch rodzajów, każdy wybór będzie dobry. NVMe są natomiast jeszcze szybsze. Budując komputer do Adobe After Effects sugerujemy wybrać właśnie ten rodzaj dysku SSD. Zapewniają one bowiem jeszcze lepsze warunki pracy z nagraniami w najwyższych rozdzielczościach. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli pracujemy bardziej hobbystycznie i na mniejszych rozdzielczościach dysk SSD SATA będzie w zupełności wystarczający i w pełni zadowalający. Natomiast komputer do Adobe After Effects do pracy profesjonalnej powinien posiadać dysk SSD NVMe.

Komputer do Adobe After Effects – Płyta główna

plyta-glowna-ddr4

Fundamentem i budulcem, bez którego nasz komputer do Adobe After Effects nie byłby w stanie funkcjonować jest płyta główna. Jest ona łącznikiem pomiędzy wszystkimi podzespołami komputera. Dobór właściwej płyty głównej warunkuje nam każdy z poszczególnych elementów, które będzie miał się na niej znaleźć. Każdy kolejny element naszej układanki uszczupla nam możliwość wyboru kolejnego, gdyż niezwykle istotna jest kompatybilność w celu uzyskania najwyższej możliwej wydajności naszego komputera do Adobe After Effects.

Wybierając płytę główną powinniśmy sprawdzić, ile posiada slotów na dysk. Większość nowych płyt posiada 2 sloty i więcej, lecz warto upewnić się w celu uniknięcia niepożądanych niedogodności.

Pamiętajmy o weryfikacji, czy każdy podzespół komputera do Adobe After Effects jest kompatybilny z wybraną przez nas płytą główną. Jeśli będziemy pewni wyboru podzespołów, należy zdecydować się na odpowiednio dużą obudowę, która pomieści elementy tak aby ułożone były w sposób odpowiedni, gdyż są one niezwykle delikatne i nic nie powinno być montowane „na siłę”.

Najlepszymi na rynku producentami płyt głównych są Asus, Gigabyte i MSI.

Komputer do Adobe After Effects, chłodzenie cieczą czy powietrzem?

chlodzenie-pc-powierzne-wentylator

Najwyższe rozdzielczości podczas obróbki wideo są dla naszego komputera do Adobe After Effects bardzo wymagające. Często nasz komputer zmuszony jest do pracy długodystansowej. W celu zadbania o koedycję jego podzespołów, która przełoży się na pracę w komfortowych warunkach, kluczowym jest zapewnienie odpowiedniego chłodzenia.

Wraz z postępem technologicznym i większymi osiągami poszczególnych podzespołów wzrosły również temperatury panujące wewnątrz komputerów, a co za tym idzie chłodzenie powietrzne, które nie ustępuje w już chłodzeniu wodnemu, staje się rozsądniejszym wyborem. To właśnie ten typ chłodzenia rekomendujemy w naszym komputerze do Adobe After Effects. Jest ono równie wydajne co chłodzenie cieczą, ale za to mniej awaryjne, tańsze i zapewnia bezawaryjność na lata pracy. Najlepszymi wyborami aktualnie są produkty Be Quiet!, Noctua czy SilentiumPC.

Zasilacz komputera do After Effects

zasilacz-komputera

Komputer do Adobe After Effects poprzez posiadanie podzespołów z najwyższej półki zapewniających najlepsze osiągi, charakteryzuje się dużym poborem mocy, przez co kluczowe jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości energii dzięki dobrze dobranemu zasilaczowi.

Wyborem, który proponujemy będzie zasilacz z certyfikatem 80 Plus. Rekomendowanym przez nas jest 80 Plus Gold gwarantujący sprawność na poziomie ~ 90%.

Rynek zasilaczy jest bardzo szeroki i możliwość wyboru jest naprawdę spora, co może przysporzyć kłopot w kwestii wyboru. Od wielu lat jednak dominuje firma Corsair i to ich zasilacze będą najlepsze dla komputera do Adobe After Effects. Również dobrymi wyborami będą podzespoły producentów takich jak Seasonic bądź EVGA.

 Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy ci przyswoić potrzebną wiedzę do zbudowania twojego wymarzonego komputera do Adobe After Effects. Dowiedziałeś się dziś, jakie są najpopularniejsze rozwiązania pod względem wydajności, a programem oraz od czego uwarunkowany jest komfort i szybkość pracy stacji do profesjonalnego montażu i obróbki wideo. Podsunęliśmy ci również aktualne, najlepsze do wyboru marki i modele, oferujące odpowiednie podzespoły do twojej przyszłej maszyny.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach to my chętnie pomożemy, dobierzemy i złożymy wszystkie komponenty tak, aby komputer do Adobe After Effects spełnił wszystkie Twoje wymagania w określonym przez Ciebie budżecie.

Masz pytanie dotyczące konfiguracji
komputera do Adobe After Effects?

Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych wyzwań.