Jaki komputer do Adobe Lightroom 2022?

Najlepszy komputer do Adobe Lightroom

Budowa dedykowanego komputera do Adobe Lightroom to nie lada gratka dla rozwijających się osób w świecie fotografii cyfrowej. W tym artykule kompleksowo zbierzemy wiedzę na temat budowy stacji roboczej do obsługi i edycji zdjęć w Lightroom. Naszym zadaniem jest rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości, tak abyś świadomie mógł rozglądać się za najważniejszymi podzespołami przyszłego komputera.

lightroom-logotypy

Komputer do Adobe Lightroom – wymagania sprzętowe

Nowoczesne i profesjonalne komputery do Adobe Lightroom muszą posiadać odpowiednio skorelowane podzespoły. W celu uzyskania najwyższej wydajności elementy powinny również współgrać ze środowiskiem, w którym będziemy pracować czyli Adobe Lightroom.

W tym artykule skupimy się na omówieniu elementów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas budowy komputera do Adobe Lightroom:

    • Procesor (CPU)
    • Karta Graficzna (GPU)
    • Pamięć (RAM)
    • Pamięć Masowa (Dyski Twarde)
    • Płyta Główna
    • Monitor
    • Zasilacz

Komputer do Adobe Lightroom – stacjonarna maszyna czy wygodny laptop?

Przed rozpoczęciem procesu budowania komputera do Adobe Lightroom warto odpowiedzieć sobie na pytanie. Jakiego typu komputera naprawdę potrzebujesz?

Laptopy są dobrym wyborem dla osób, które często podróżują i potrzebują mieć swój sprzęt zawsze przy sobie.

Komputery stacjonarne są natomiast dla osób, które posiadają swoje biuro czy też miejsce, w którym pracować będą stale i ich komputer do Adobe Lightroom nie wymaga przemieszczania. Jedną z największych zalet jeśli chodzi o wybór komputera stacjonarne jest możliwość budowania go od podstaw, z pomocą wybranych przez nas podzespołów. Pozwala nam to mieć pełną kontrolę nad tym co znajduje się w naszym komputerze oraz nad naszym budżetem.

Jeśli zależy Ci na budowie najlepszego i dostosowanego do Twoich preferencji komputera do Adobe Lightroom zalecamy wybór opcji stacjonarnej.

Komputer do Adobe Lightroom – Procesor (CPU)

amd-procesor-ryzen

Najważniejszym elementem naszego komputera do Adobe Lightroom jest procesor. Jest on odpowiedziany za analizowanie informacji i przetwarzanie procesów, które obsługuje nasz sprzęt. Prędkość z jaką funkcjonują nasze aplikacje w dużym stopniu zależy właśnie od CPU i tego ile obliczeń jest w stanie wykonać w danym czasie.

Dla osób pragnących zbudować komputer do Adobe Lightroom edycja i korekcja obrazu to wyzwania, z którymi mierzą się najczęściej. Najlepszym wyborem jeśli chodzi o budowę komputera do Adobe Lightroom będzie procesor posiadający zdrowy balans pomiędzy ilością rdzeni, a częstotliwością taktowania na pojedynczy rdzeń.

Analizując testy wydajnościowe (tzw. Benchmarki) możemy zauważyć, że programy edycji graficznej jak Adobe Lightroom wymagają dobrego taktowania na rdzeń. Warto o tym pamiętać, ponieważ nawet 16 rdzeniowy procesor posiadający taktowanie 3,0 GHz w przypadku środowisk graficznych nie będzie lepszy niż 8 rdzeniowy procesor z taktowaniem 3,8GHz.

Wniosek, który warto wyciągnąć nasuwa się sam. Nie zawsze wybór najdroższego procesora przyniesie najlepsze rezultaty. Odpowiednia wiedza jest w stanie zagwarantować nam wyższą wydajność za mniejszą cenę. Obecnie na rynku budując komputer do Adobe Lightroom powinniśmy w szczególności zwrócić uwagę na procesory AMD z serii Ryzen 5, 7 oraz 9, a także na pozycję od Intela takie jak i5, i7 czy i9.

Porównaj wydajność procesorów.

Komputer do Adobe Lightroom – Karta graficzna (GPU)

karta-graficzna-nvidia

Sprawą najwyższej wagi jest również wybór karty graficznej. Osoby, które budują profesjonalne komputery do Adobe Lightroom często wymagają najwyższych rozdzielczości, a dzięki dobrze dobranemu procesorowi graficznemu możemy uzyskać największy komfort pracy. Prócz komfortu niezwykle istotna jest również płynność pracy przy najcięższych plikach oraz czas ładowania się obrazów i reakcja na zmiany. Budując komputer do Adobe Lightroom nie chcemy, aby był powolny a praca z nim testowała naszą cierpliwość. Dlatego też wybór GPU jest niezwykle ważny.

Wybierając kartę graficzną przy budowie komputera do Adobe Lightroom powinniśmy zwrócić uwagę na dwa aspekty:

    • Czy karta graficzna jest kompatybilna z naszym monitorem (bądź monitorami)
    • Ilość pamięć Video RAM na karcie graficznej

Kompatybilność z monitorami to podstawowa rzecz, która w pewnym stopniu zagęszcza nam wybór kart graficznych. Jeśli karta nie posiada możliwości podłączenia się do naszego monitora automatycznie zmusi nas do kupna nowego monitora. Stanowczo odradzamy też kupno procesora graficznego, który posiada jedynie złącze HDMI. Dzięki karcie graficznej wyposażonej w złącze Displayport nasz komputer do Adobe Lightroom będzie w stanie przesyłać obrazy o najwyższych rozdzielczościach a odświeżanie ich będzie dużo szybsze.

Po znalezieniu kompatybilnej karty, należy zwrócić szczególną uwagę na jej pamięć VRAM. Ilość pamięci VRAM ma największy wpływ na operację z obrazami w rozdzielczościach 4K czy też 8K. Stanowczo odradzamy kupno kart z pamięcią 2GB VRAM i mniej.

W skrócie:

    • 4 GB pamięci VRAM – jest to minimalna ilość, gdy nie wymaga się dużo i pracuje się na jednym monitorze.
    • 6 GB pamięci VRAM – rekomendowana ilość dla komputera do Adobe Lightroom. Pozwala ona płynnie obsługiwać wiele monitorów o wysokich rozdzielczościach zachowując przy tym płynność programu Adobe Lightroom.
    • 8GB pamięci VRAM – dla wymagających użytkowników. Rekomendowane jeśli pracujesz przy grafice 3D czy kilku monitorach w rozdzielczości 8K.

Jeśli udało nam się dobrać kartę posiadającą odpowiednią ilość pamięci VRAM oraz kompatybilna z naszym komputerem to ostatnim krokiem będzie wybór producenta. Sugerując się wynikami testów śmiało możemy polecić produkty z linii NVIDIA RTX.

Porównaj wydajność kart graficznych.

Komputer do Adobe Lightroom – Pamięć (RAM)

pamiec-ram-hyperx

Podczas korzystania z komputera do Adobe Lightroom na pewno będziemy liczyli na jego wielozadaniowość. Aby nasz PC radził sobie wraz z Adobe Lightroom z kilkoma innymi programami jednocześnie potrzebuje sporej ilości pamięci RAM.

Pamięć RAM to pamięć dynamiczna przechowująca dane aplikacji, które są w danym momencie włączone. Przykładową sytuacją byłoby edytowanie zdjęć na komputerze do Adobe Lightroom, w tym samym momencie zgrywanie z aparatu fotograficznego kolejnej porcji zdjęć, w międzyczasie szukanie inspiracji w Internecie a to wszystko słuchając muzyki z Spotify. Każda z tych operacji wykorzystuje konkretną ilość pamięci RAM powodując ze zapotrzebowanie na nią staje się naprawdę ogromne a każdy z programów, któremu tej pamięci zabraknie zacznie pracować wolniej, zacinać się czy też w skrajnych przypadkach wyłączy się i stracimy całą naszą niezapisaną pracę.

Komputer do Adobe Lightroom wymaga minimum 16GB pamięci RAM. Naszą sugestią będzie jednak przekroczenie tego progu zwłaszcza gdy pracujemy przy obrazach o najwyższej rozdzielczości. W celu utrzymania najwyższego możliwego komfortu z pracy używając kilku monitorów i wielu programów rekomendujemy aby komputer do Adobe Lightroom wyposażony został w 32GB RAM. Jeśli budżet pozwala to opcja 64GB pamięci RAM będzie najlepszym wyborem.

Komputer do Adobe Lightroom – Dysk

samsung-dysk-ssd

Komponentem odpowiedzialny za przesyłanie plików na naszym komputerze do Adobe Lightroom jest dysk twardy. Wybór dysku twardego będzie warunkował szybkość otwierania się programów, szybkość przesyłania i odbierania zdjęć oraz ładowanie się danych.

Dysk twardy odpowiada za:

    • Szybkość transferu plików,
    • Szybkość otwierania się plików,
    • Czas zapisu stanu komputera.

Dbając o najwyższą wydajność naszego komputera do Adobe Lightroom wykluczymy wykorzystanie dysków HDD starszej generacji. Mogą one jedynie służyć do tworzenia kopii zapasowych komputera. Zamiast nich postawimy na dużo lepsze i szybsze dyski SDD:

    • SSD SATA (ang. Solid-state driver),
    • SSD NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express).

Większość dysków nowej generacji SSD jest średnio cztery razy szybsza niż dyski HDD. Praca w przy komputerze do Adobe Lightroom wiążę się z działaniem z dużą ilością danych a to wyzwanie dla naszego komputera. Realizacje często są bardzo złożone ale dzięki nowszej generacji dysków twardych nie musimy już czekać godzinami na zgranie plików.

Jeśli chodzi o komputer do Adobe Lightroom oba dyski SSD są bardzo dobrym wyborem. Warto jednak zaznaczyć, że NVMe są znacznie lepsze jeśli chodzi o sekwencyjną wydajność odczytu bądź zapisu i optymalizuje etykę pracy komputera jeszcze bardziej. Naszą rekomendacją będzie zakup dysku NVMe, szczególnie z 32GB pamięci RAM rezultaty będą zachwycające.

Jak odpowiednio skonfigurować dyski używając Adobe Lightroom?

Ustabilizowanie pracy naszego komputera w Adobe Lightroom będzie możliwe dzięki dwóm dyskom twardym aby rozdzielić pracę między nimi.

Przykład wydajnego rozłożenia pracy pomiędzy dyskami:

    • SSD SATA – Pierwszy dysk komputera do Adobe Lightroom będzie stanowił miejsce dla systemu operacyjnego i przechowywania plików programów. To na nim będzie zainstalowany nasz Adobe Lightroom.
    • SSD NVMe – Drugi dysk pozwoli nam na magazynowanie jedynie plików projektowych. Dzięki oddzieleniu plików programów i plików użytkowych uda nam się stworzyć najlepsze możliwe środowisko dla naszego Adobe Lightroom.

Komputer do Adobe Lightroom – Płyta główna

plyta-glowna-ddr4

Płyta główna jest elementem, który ma zapewnić wszystkim innym podzespołom synergię aby ich współpraca przekładała się na najwyższą wydajność i osiągi naszego komputera do Adobe Lightroom. Wybór płyty głównej warunkuje nam jakie części możemy do niej podpiąć dlatego też jej rodzaj nie powinien ograniczać nam możliwości lecz umożliwiać nam szeroki wybór komponentów.

Informacją, którą możemy uznać za najważniejszą jest to czy płyta główna zawiera wszystkie złącza potrzebne do poprawnego działania reszty podzespołów komputera do Adobe Lightroom. Jeśli dokładnie nie sprawdzimy tej kwestii, po prostu nie podepniemy wszystkich komponentów a nasz zestaw będzie niekompletny. Naszą rekomendacją będą płyty główne producentów takich jak Gigabyte, Asus czy MSI.

Monitor do Adobe Lightroom

monitor-benq

Budując komputer do Adobe Lightroom nie możemy bagatelizować kwestii zakupu właściwego monitora bądź zestawu monitorów. Wyświetlacze są naszym głównym narzędziem pracy. Powinniśmy zdecydować się na ekrany posiadające technologię Ultra-HD (UHD) w celu zmaksymalizowania ilości detali, które widzimy.

Zalecamy monitory szeroko-gamutowe z technologią IPS, ponieważ odpowiednio oddają one kolorystykę. Wyższa jakość wyświetlanych przez nas kolorów gwarantuje nam większe możliwości edycji dzięki czemu prace stają się jeszcze lepsze. Warto wspomnieć, że technologia wyświetlania obrazu IPS zapewnia szerokie kąty widzenia obrazu. Aby nasz komputer do Adobe Lightroom prezentował nam pełnię swoich możliwości powinniśmy dać mu na to szansę wybierając odpowiedni wyświetlacz.

Dodatkowe funkcje monitorów jak większa ilość portów USB czy osi obrotu czy wiele innych wymagają większego wkładu finansowego ale jest to na pewno coś czego w przyszłości nie będziemy żałować. Ekrany przystosowane do pracy z programami jak Adobe Lightroom posiadają specjalistyczną kalibrację kolorów dzięki czemu jesteśmy w stanie uzyskać idealnie dobraną przez nas jasność, gammę i temperaturę wyświetlanych kolorów.

Zasilacz komputera do Lightroom

zasilacz-komputera

W celu dostarczenia odpowiedniej ilości energii do wszystkich podzespołów naszego komputera do Adobe Lightroom powinniśmy zaopatrzyć się w zasilacz wysokiej jakości. Wyborem, który rekomendujemy i jest najbezpieczniejszy będzie zasilacz z certyfikatem 80 plus. Zaopatrzenie się w zasilacz typu „80 Plus Gold” zagwarantuje nam sprawność na poziomie aż ok. 92%. Pomimo tego, że rynek zasilaczy jest naprawdę bardzo szeroki a możliwości wyboru jest pełno z czystym sumieniem możemy polecić hegemona, którym jest firma Seasonic. Prócz tego polecamy również produkty firm Corsair oraz BeQuiet. Gwarantujemy, że zasilacz produkowany przez jedną z tych firm okaże się odpowiednim dla naszego komputera do Adobe Lightroom.

 Podsumowanie

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby pomóc ci przyswoić wiedzę na temat najważniejszych podzespołów przy budowie komputera dla fotografa. Mamy nadzieje, że po przeczytaniu czujesz się pewnie w tym temacie. Wiesz już od czego uwarunkowany jest komfort i szybkość pracy komputera dla fotografa.

Jeśli jednak całość cię przytłacza i nie czujesz się na siłach – chętnie udzielimy porady, a być może nawet pomożemy i złożymy Twoją wymarzona stacje roboczą. Zachęcamy do kontaktu, zespół naszych specjalistów jest do Państwa dyspozycji (Telefon, Facebook, Mail). Serdecznie pozdrawiamy, zespół Pixelkom.

Masz pytanie odnośnie
budowy komputera do Adobe LIGHTROOM?</b

Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych wyzwań.