Jaki komputer do Adobe Photoshop 2022?

Najlepszy komputer do Adobe Photoshop

Grafika komputerowa to dziedzina, która mimo swojej ogromnej popularności stale rozwija się w zastraszającym tempie, a oprogramowania są ciągle rozbudowywane. Komputer do Adobe Photoshop wymaga odpowiednich podzespołów, aby móc zapewnić komfort pracy grafika. W tym poradniku kompleksowo przedstawimy na co najbardziej powinieneś zwrócić uwagę, podczas budowy stacji roboczej do Photoshop.

photoshop-logotypy

Wymagania sprzętowe do Adobe Photoshop – na co zwrócić szczególną uwagę?

Podczas budowy komputera do Adobe Photoshop największą część swojego budżetu powinieneś przeznaczyć na poniżej wymienione elementy, które zostaną szczegółowo opisane w dalszej części artykułu. Pamiętaj, że jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z grafiką komputerową, nie potrzebujesz najmocniejszych podzespołów – ten artykuł kierujemy do osób zawodowo pracujących w programach graficznych.

Najważniejsze podzespoły komputera do Adobe Photoshop to:

    • Procesor (CPU)
    • Karta Graficzna (GPU)
    • Pamięć (RAM)
    • Pamięć Masowa (Dyski Twarde)
    • Płyta Główna
    • Monitor
    • Zasilacz

Komputer do Adobe Photoshop – Procesor (CPU)

amd-procesor-ryzen

Jednym z najważniejszych komponentów, na który musimy zwrócić uwagę przy budowie komputera do Adobe Photoshop jest procesor. Odpowiada on za przetwarzanie wszystkich procesów, które obsługuje nasz PC – w przypadku grafiki komputerowej będzie to głównie szybkość edycji i konwersji.

Procesor możemy bez przeszkód nazwać mózgiem naszego komputera, a dzięki takiemu porównaniu łatwo dostrzec jak ważną rolę pełni, i że jego właściwy wybór jest fundamentalny dla niezawodnego działania programów graficznych takich jak Adobe Photoshop.

Mając na uwadze wymagania jakim musi sprostać komputer do Photoshopa najlepszym wyborem będzie procesor posiadający wysokie taktowanie zegara. Adobe Photoshop jak i inne programy graficzne potrzebują procesorów o bardzo wysokiej prędkości zegara oraz częstotliwości.

Dlaczego tak?

Adobe Photoshop jest programem, który ogranicza liczbę aktywnych rdzeni aby w pełni wykorzystać ich możliwości. Dlatego budując komputer do Photoshopa wybieranie CPU posiadającego więcej niż 8 rdzeni nie jest wymagane, gdyż zwiększenie wydajności nie będzie zauważalne. W specyfikacji programu Adobe Photoshop możemy przeczytać, iż zalecane jest dobranie procesora, który charakteryzuje się wysokim taktowaniem co znacząco wpłynie na warunki i komfort naszej pracy.

Naszą sugestią będzie zakup produktów Intel bądź AMD. Po szczegółowej analizie wielu testów wydajnościowych ukierunkowanych pod program Adobe Photoshop na czele są procesory AMD z serii Ryzen 9, AMD serii TR oraz procesory Intel i9. Jednakże należy pamiętać, że razem z najwyższą jakością idzie też bardzo wysoka cena. Wybór, który powinien zadowolić użytkowników Adobe Photoshop, którzy nie oczekują najwyższej możliwej, lecz wciąż wysokiej wydajności za rozsądną cenę to procesory AMD Ryzen 5 bądź Ryzen 7.

Sugerując się wynikami testów benchmarkowych możemy śmiało stwierdzić, że zarówno AMD i Intel oferuje doskonałą wydajność i są do siebie w tym aspekcie bardzo zbliżone, jeśli chodzi o pracę w Adobe Photoshop. 

 

Porównaj wydajność procesorów.

Komputer do Photoshop – Karta graficzna (GPU)

karta-graficzna-nvidia

Karta graficzna jest kolejnym niezwykle ważnym komponentem, jeśli chodzi o budowę komputera do Adobe Photoshop. Razem z procesorem tworzą duet, który w największej części dba o wydajność naszego komputera podczas pracy w Photoshopie. GPU jest odpowiedzialne za wszystko co widzimy na ekranie naszego monitora i w jakiej jakości jest to wyświetlane. Każde możliwe polecenie graficzne jakie ma wykonać komputer zaczynając od zwiększania kontrastu, zmniejszania krycia pojedynczej warstwy, poprzez eksperymentowanie ze światłocieniem, kończąc na rysowaniu prostej linii jest możliwe dzięki karcie graficznej. Bez niej nasza praca w Adobe Photoshop nie byłaby możliwa.

Niezwykle istotnym aspektem, jeśli chodzi o grafikę komputerową jest to, że istnieje ściśle określona lista zadań jakie karta graficzna może wykonywać. Adobe Photoshop i inne oprogramowania graficzne nie powierzają GPU bardzo wymagających zadań. Najtrudniejsze polecenia są w prawie wszystkich przypadkach przekazywane do procesora CPU, dzięki czemu procesor graficzny może odpocząć.

Adobe podkreśla, że zapotrzebowanie na kartę graficzną w porównaniu do CPU jest stosunkowo niewielkie. Programy włącznie z Adobe Photoshop mają niski próg co sprawia, że proste karty graficzne będą spełniać swoją rolę w sposób bardzo dobry. Natomiast warto pamiętać, że zastosowanie w komputerze do Photoshopa karty graficznej z wyższej półki przyniesie ze sobą wzrost wydajności i komfortu pracy.

Warto pamiętać, że pomimo przechwytywania najtrudniejszych poleceń przez CPU i odciążeniu GPU istotna jest synergia między tymi dwoma komponentami co trzeba uwzględnić przy wyborze.

Jeśli chodzi o wydajność kart graficznych w programie Adobe Photoshop sugerując się testami benchmarkowymi dominuje NVIDIA. Jest to najpopularniejszy i najlepszy producent procesorów graficznych co udowadnia deklasując rynkową konkurencję. GPU te charakteryzują się niezawodnością, energooszczędnością i mniejszą podatnością na uszkodzenia.

Wybierając odpowiednią kartę graficzną dla programu Adobe Photoshop należy zwrócić uwagę, ile pamięci VRAM (video RAM) posiada. Jeśli działamy na kilku monitorach jednocześnie powinniśmy wybrać kartę z 6GB VRAM. Pracując na jednym monitorze w zupełności wystarczy nam 4GB VRAM.

Porównaj wydajność kart graficznych.

Komputer do Photoshopa – Pamięć (RAM)

pamiec-ram-hyperx

Pamięć RAM jest po karcie graficznej i procesorze istotnym elementem, o który powinniśmy zadbać budując nasz komputer do Adobe Photoshop. Odpowiada ona za wielozadaniowość naszego komputera.

Komputer niestety nawet podczas obsługi podstawowych procesów używa sporej ilości pamięci RAM. Podczas pracy w Adobe Photoshop ilość ta znacząco wzrasta, a do tego często otwierana jest przeglądarka, chmura czy odtwarzacz muzyki. Skutkuje to ogromnym poborem pamięci RAM co niekorzystnie wpływa na pracę naszej stacji spowalniając ją. Dlatego PC do grafiki powinien być budowany z myślą, aby temu problemowi zapobiec.

Komputer do Photoshop potrzebuje minimum 16GB RAM. Jest to naszym zdaniem minimalny pułap, który jednak dobrze byłoby przekroczyć i rozważyć kupno większej ilości pamięci RAM. Wiele zależy od rozmiaru obrazów, z którymi przyjdzie nam pracować, lecz zużycie pamięci RAM w programach graficznych takich jak Adobe Photoshop jest jak giełda maklerska. Próbując odczytać wykresy użycia pamięci możemy przyprawić się o ból głowy, gdyż rosną i maleją w bardzo szybkim tempie. Dlatego budując komputer do Photoshopa musimy zaopatrzyć się w odpowiednio dużą ilość pamięci RAM. 

W przypadku Adobe Photoshop i oddziaływaniu rozmiaru dokumentu na pamięć RAM stworzyliśmy przedziały. Jeżeli nasze prace graficzne ważą więcej niż 500MB zalecamy kupno 32GB RAM. W przypadku gdy rozmiar ten przekracza 1GB na plik powinniśmy wybrać wariant 64GB pamięci RAM..

Komputer do Photoshopa – Dysk

samsung-dysk-ssd

Kolejnym komponentem potrzebnym do zbudowania komputera do Photoshopa jest dysk. Odpowiada on za transfer danych, które gromadzą się w naszym komputerze. Określa jak szybko przesyłamy pojedynczy plik, więc warunkuje on czas spędzony przez nas przy zgrywaniu zdjęć z aparatu czy też przygotowywaniu materiałów w folderze projektowym. Przy projektach graficznych najczęściej są to bardzo duże ilości plików, więc posiadając starszy dysk tracimy nasz cenny czas. Jak wiadomo, czas to pieniądz a szybki dysk tylko pomoże go zaoszczędzić.

Dysk odpowiedzialny jest za wykonywanie zadań takich jak:

    • Szybkość przenoszenia plików,
    • Szybkość otwierania plików,
    • I co najważniejsze to szybkość ich zapisywania.

Wyróżniamy trzy rodzaje dysków::

    • HDD (ang. Hard Disk Drive),
    • SSD SATA (ang. Solid-state driver),
    • SSD NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express).

Jeśli chodzi o dyski HDD to zdecydowanie odradza się stosowanie ich przy profesjonalnym stanowisku pracy. Są one rodzicem dwóch kolejnych wyżej wymienionych rodzajów dysków. Cechują się one powolnym działaniem w wymagających warunkach pracy. Sprawdzają się w tworzeniu kopii zapasowych dużych danych oraz archiwizacji ze względu na niską cenę w stosunku do dużej pojemności. Jednakże budując komputer do Photoshopa nie powinniśmy poświęcać im uwagi.

Dyski SSD są zazwyczaj aż cztery razy szybsze niż ich poprzednicy (HDD). Dla ludzi pracujących w Adobe Photoshop czy też innymi programami graficznymi, jest to diametralna różnica i pozycja obowiązkowa na liście komponentów potrzebnych do budowania komputera do Photoshopa. Odpowiednio dobrany dysk SSD zapewnia nam dużo większy komfort pracy i oszczędność czasu.

Wyróżniamy dwa rodzaje dysków SSD:

    • SATA,
    • NVME.

Różnica pomiędzy dwoma typami dysków SSD to prędkość ich działania.

    • HDD < SATA (4*HDD) < NVMe (5*SATA)

Jeśli chodzi o pracę z Adobe Photoshop oba dyski SSD są bardzo dobrym wyborem. Natomiast NVMe są znacznie lepsze jeśli chodzi o sekwencyjną wydajność odczytu bądź zapisu gdyż są aż pięciokrotnie szybsze niż SATA lecz wiążę się to z dużo większym wkładem finansowym.

Jak odpowiednio skonfigurować dyski pracując w Photoshop?

Odpowiednia konfiguracja dysków chcąc pracować z programami graficznymi jak Adobe Photoshop to w znacznej części kwestia budżetu jaki chcemy przeznaczyć na zakup dysku/ów. Zalecamy jednak zaopatrzyć się w przynajmniej dwa dyski, aby komputer do Photoshopa zapewniał odpowiedni komfort pracy.

Najlepsza opcja pod kątem wydajności

    • 1) SSD SATA – Pierwszy dysk komputera do Photoshopa będzie stanowił miejsce dla systemu operacyjnego i przechowywania plików programów. To na nim będzie nasz Adobe Photoshop. Zamiast dysku SATA moglibyśmy mieć drugi NVMe lecz będzie to miało znikomy wpływ na wydajność.
    • 2) SSD NVMe – Drugi dysk w profesjonalnej stacji graficznej będzie stanowił miejsce tylko dla zapisu plików projektowych. Oddzielamy pliki programów i pliki użytkowe w celu stworzenia najlepszego możliwego środowiska dla naszego Adobe Photoshop i innych oprogramowani graficznych.

UWAGA : Jeśli budżet jest nieograniczony, można pokusić się o trzeci dysk (NVMe) w celu stworzenia miejsca dla innych plików, bądź traktowania go jako miejsce na czarną godzinę. Jest to opcja nieobowiązkowa.

Komputer do Photoshop – Płyta główna

plyta-glowna-ddr4

Płytę główną możemy śmiało określić jako fundament każdego komputera. Dobór płyty głównej stanowi spore wyzwanie, gdyż warunkuje on jakie pozostałe elementy będziemy mogli umieścić w naszym komputerze do Photoshopa. Każdy z komponentów jest mocowany właśnie do płyty głównej, a jej zadaniem jest łączenie podzespołów i umożliwianie interakcji między nimi w celu stworzenie perfekcyjnej synergii. Budowa wydajnego komputera do Adobe Photoshop bez doboru właściwej płyty głównej nie byłaby możliwa.

Aby odpowiednio wybrać płytę główną musimy dostosować ją do pozostałych podzespołów naszej stacji do Photoshopa, w celu integracji wszystkich części. Elementem znacznie zawężającym nam możliwość wyboru jest procesor. Ma on ściśle uwarunkowane łączenie z płytą (gniazdo procesora). Inwestując w silny procesor z wyższej półki nie oszczędzimy na płycie głównej, gdyż musi ona sprostać swojemu zadaniu.

Istotnym aspektem jest określenie, ile dysków SSD będzie posiadał nasz komputer. Profesjonalne, najnowsze płyty główne w większości przypadków posiadają miejsce na dwa dyski, lecz w razie decyzji o 3 dyskach również powinniśmy znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Przykładowo, jeśli zdecydowaliśmy się na procesor AMD TR/ I9 najlepszymi rozwiązaniami okażą się produkty od Gigabyte, Asus oraz MSI. Najważniejsze jest aby upewnić się czy wybrana przez nas płyta główna będzie kompatybilna ze wszystkimi elementami, których użyjemy do budowy komputera do Adobe Photoshop.

Monitor

monitor-benq

Do wyboru monitora często nie przykładamy takiej wagi jaką powinniśmy gdyż szczególnie jeśli budujemy komputer do Photoshopa to co widzimy na ekranie powinno być w jakości w pełni odzwierciedlającej naszą pracę.

Zróżnicowanie cen monitorów uwarunkowane jest jakością i możliwościami jakie nam oferują. Droższe, bardziej zaawansowane monitory posiadają dodatkowe funkcje użytkowe takie jak oś obrotu, panel boczny, dodatkowe porty USB i wiele innych udogodnień.

Decydując się na model z wyższej półki możemy oczekiwać dużo lepszej jakości wyświetlania kolorów względem modeli tańszych. Większy zakres kolorów, lepszy kontrast, jaśniejsza biel czy też głębsza czerń to również aspekty, które cechują droższe modele a jak wiadomo przy pracy z Adobe Photoshop są to najważniejsze wymagania. Kolory to podstawa.

UWAGA : Najwyższe osiągi wybranego monitora będą możliwe jedynie dzięki wystarczająco dobrej karcie graficznej w komputerze do Adobe Photoshop. Słabszy model może nie posiadać odpowiednio zakresu kolorów.

Aby zapewnić sobie najlepsze możliwe warunki pracy, odpowiednim zakupem będzie monitor IPS, który obejmuje pełen zakres RGB. Przekłada to się na odpowiedni kąt widzenia, a najlepsze monitory IPS posiadają kąt wynoszący co najmniej 178 stopni.

Naszym stanowczym wyborem będzie ekran matowy. Gwarantuje on brak odbijanie się niechcianego światła, otoczenia dzięki czemu się nie rozpraszamy i pozwala nam w 100% skupić się na naszej pracy w Adobe Photoshop.

Warto mieć na uwadze, że konwencjonalne monitory tworzone były z myślą o graczach. Monitory graficzne, które są przystosowane do pracy z programami jak Adobe Photoshop są sprzętem profesjonalnym. Posiadają one specjalne kalibrowanie kolorów. A jest to proces, który polega na doborze odpowiednich parametrów jak gamma, jasność czy temperatura kolorów.

Profesjonalne monitory graficzne firm takich jak NEC, EIZO, BENQ posiadają wbudowaną kalibrację, która pozwoli aby Twoje prace w Adobe Photoshop były bliższe do kolorystycznego ideału.

Komputer do Photoshop – Zasilacz

zasilacz-komputera

Ostatnim elementem naszego komputera do Adobe Photoshop będzie zasilacz. Wszystkie starannie dobrane komponenty stacji graficznej potrzebują wysokiej jakości zasilacza aby dostarczyć odpowiednią ilość energii. Wyborem, który rekomendujemy i jest bezpieczny będzie zasilacz z certyfikatem 80+. Jako sugestie możemy zaproponować modele typu „GOLD”, które posiadają sprawność na poziomie ok. 92%. Rynek zasilaczy jest obszerny, lecz na tle konkurencji najbardziej wyróżniają się firmy Corsair, Seasonic i BeQuiet. Wybór komponentu produkowanego przez te firmy na pewno będzie obszerny i znajdziemy właściwy zasilacz do naszego komputera do Adobe Photoshop.

Komputer do Photoshop – Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy ci przyswoić potrzebną wiedzę do zbudowania twojego wymarzonego komputera do Adobe Photoshop. Dowiedziałeś się dziś, jakie są najpopularniejsze rozwiązania pod względem wydajności, a programem oraz od czego uwarunkowany jest komfort i szybkość pracy stacji fotograficznej. Podsunęliśmy ci również aktualne, najlepsze do wyboru marki i modele, oferujące odpowiednie podzespoły do twojej przyszłej maszyny. Mamy nadzieję, że uwzględnisz je w procesie budowy idealnego komputera pod prace kreatywną. Dziękujemy ze dotarłeś aż do stopki naszej strony.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach to my chętnie pomożemy, dobierzemy i złożymy wszystkie komponenty tak, aby komputer do Adobe Photoshop spełnił wszystkie Twoje wymagania w określonym przez Ciebie budżecie.

Masz pytanie dotyczące
budowy komputera do photoshop?

Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych wyzwań.