Jaki komputer do Adobe Premiere Pro 2022?

Najlepszy komputer do Adobe Premiere Pro

Sztuka montażu filmu to dziedzina, która stale się rozwija. Producenci oprogramowań, jak np. Adobe nie próżnują i prężnie rozwijają możliwości technologiczne w montażu wideo. Komputer do Premiere Pro powinien skrojony pod wymagania programu, aby uzyskać możliwie największą płynność pracy w optymalnym budżecie. Nie sztuką jest wydać dużo, sztuką jest kupić świadomie i mądrze. W tym artykule dowiesz się, na jakie podzespoły komputera do Adobe Premiere Pro powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Wymagania sprzętowe Premiere Pro – na jakie podzespoły zwrócić uwagę?

Adobe Premiere Pro jako program do edycji wideo wymaga jak najwyższej mocy obliczeniowej. Odpowiednie dobranie sprzętu do montażu filmów, zapobiegnie wszelkim sytuacjom, w których nasz program będzie pracował wolno i testował naszą cierpliwość. Komputer do Adobe Premier Pro musi być zbudowany tak, aby zapewnić największy możliwy komfort pracy.

Najważniejsze podzespoły komputera do Premiere Pro to:

  • Procesor (CPU)
  • Karta Graficzna (GPU)
  • Pamięć (RAM)
  • Pamięć Masowa (Dyski Twarde)
  • Płyta Główna
  • Zasilacz
  • Chłodzenie
  • Audio

Wybór każdego z wyżej wymienionych podzespołów warto dokładnie przeanalizować. Rolą tego artykułu jest wskazanie opcji gwarantujących najwyższą wydajność, a także wsparcie w budowie komputera do Adobe Premiere Pro, dostosowanego do oczekiwań profesjonalisty.

Procesor stacji roboczej pod Adobe Premiere

procesor-komputera

Elementem, który odegra najważniejszą rolę podczas budowy komputera do Adobe Premiere Pro jest procesor. Odpowiada on za wykonywanie większości poleceń, obsługę procesów wywoływanych przez aplikacje, a co najważniejsze gwarantuje nam on odpowiednio wysoką moc obliczeniową, której Adobe Premiere Pro wymaga naprawdę dużo. Montażysta powinien wybrać CPU z wielką dokładnością, nie tylko sugerując się pozycjami w rankingach, lecz należy skupić się na dobrze skrojonej specyfikacji pod program.

Procesor w komputerze do Adobe Premiere Pro powinien mieć naprawdę wysokie taktowanie. Większa częstotliwość taktowania przekłada się bezpośrednio na wydajność CPU. Program Adobe charakteryzuję mniejszym wykorzystaniem rdzeni procesora przez co wybór dużej ilości rdzeni nie jest wymagany. Zważając na wymagania komputera do Adobe Premiere Pro procesorami z odpowiednio wysokim taktowaniem będą produkty Intela z serii i9. Charakteryzują się one częstotliwością taktowania nawet do 5.0 GHz po podkręceniu.

Aktualne testy benchmarkowe, jeśli chodzi o budowę komputera do Adobe Premiere Pro, pokazują przewagę Intela właśnie dzięki tak wysokim możliwościom taktowania.

Procesor jest kluczowym elementem naszego komputera do Adobe Premiere Pro odpowiadającym za renderowanie dlatego też warto zadbać o to, aby był on z najwyższej półki.

Porównaj wydajność procesorów.

Karta graficzna komputera do Premiere Pro

karta-graficzna-nvidia-geforce-rtx

Kolejnym niezwykle ważnym podzespołem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest karta graficzna. Bezpośrednio bowiem współpracuje ona z procesorem podczas renderowania. Komputer do Adobe Premiere Pro ma zapewnić nam komfortową pracę podczas obróbki plików wideo o najwyższej rozdzielczości bez utraty płynności programu, w czym pomoże nam odpowiedni procesor graficzny. Wymagające projekty posiadają w sobie wiele efektów graficznych i animacji, a dzięki CPU i GPU nasz komputer do Adobe Premiere Pro poradzi sobie z nimi bez problemu.

W Adobe Premiere Pro zakup dwóch czy też trzech kart graficznych nie zrobi aż tak wielkiej różnicy w wydajności, w porównaniu do innych programów graficznych. Zalecamy pozostanie przy jednej, ale naprawdę mocnej karcie graficznej.

Rekomendowaną ilością pamięci (video ram) w komputerze do Adobe Premiere Pro jest 8GB VRAM. Jest to pamięć odpowiadająca za przechowywanie danych obrazu a zapotrzebowanie na nią rośnie wraz z wzrostem rozdzielczości, w której pracujemy

W skrócie:

  • 4 GB pamięci VRAM – jest to minimalna ilość wymagana do pracy w jakości HD oraz FULL HD.
  • 8 GB pamięci VRAM – ilość, która poradzi sobie z obsługą wyższych rozdzielczości, jak i 4K.
  • 16GB pamięci VRAM – ilość pamięci wskazana dla najbardziej wymagających twórców pracujących z najwyższymi rozdzielczościami.

Testy benchmarkowe pokazują dominacje produktów NVIDIA GeForce RTX 3090 i to właśnie one będą naszą rekomendacją do budowy komputera do Adobe Premiere Pro.

Porównaj wydajność kart graficznych.

Komputer do Adobe Premiere Pro – Pamięć (RAM)

pamiec-ram-komputera-adobe

Wybierając ilość pamięci RAM, którą włożymy do naszego komputera do Adobe Premiere Pro musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Sam Adobe Premiere Pro jest programem zabierającym znaczną ilość pamięci RAM, a pracując z plikami tak dużymi, jak materiały wideo musimy się nastawić na naprawdę ogromny pobór dynamicznych danych.

Dzięki odpowiednio wysokiej ilości pamięci RAM nasz komputer do Adobe Premiere Pro jest w stanie poradzić sobie z wieloma zadaniami w jednym momencie. Pracując, często mamy otwartą przeglądarkę, programy graficzne, odtwarzacz muzyki i wiele innych, a w dzisiejszych realiach zabierają one zdecydowanie za dużo pamięci, przez co zapotrzebowanie komputera jest naprawdę bardzo wysokie.

Ile pamięci RAM potrzebujemy w komputerze do Adobe Premiere Pro?

  • 16GB – jest to ilość pozwalająca na pracę już nawet w 4K, lecz płynność tej pracy nie jest optymalna.
  • 32GB – dopiero tyle pamięci jest w stanie nam zagwarantować płynną obróbkę bardziej wymagających plików wideo. Dzięki niej poruszanie się pomiędzy oknami i aplikacjami będzie komfortowe.
  • 64GB – to rekomendowany przez nas wybór. Jest on idealny dla Adobe Premiere Pro i gwarantuje naprawdę wysoki komfort pracy przy rozdzielczościach 6/8K.
  • 128GB – przy regularnej pracy przy montażu filmów komercyjnych w Adobe Premiere Pro będzie to ilość pamięci, która sprosta wymaganiom każdego. W przypadku pracy na niższych rozdzielczościach różnica pomiędzy 128 a 64GB nie będzie widoczna.

Komputer do Adobe Premiere Pro musi być wielozadaniowy, więc naprawdę warto zainwestować w odpowiednio dużą ilość pamięci RAM.

Stacja do Adobe Premiere – Dysk

western-digital-dysk-komputera

Komponentem, który ma zapewnić naszemu komputerowi do Adobe Premiere Pro możliwość szybkiego transferu danych jest dysk twardy. Bagatelizując wybór dysku podczas pracy przy większych projektach, możemy narazić się na mniejszy komfort pracy. Jako komfort możemy rozumieć tempo przesyłania plików oraz ich otwieranie i zapisywanie.

Wyróżniamy dwa typy dysków twardych

  • HDD,
  • SSD

Budując wydajny komputer do Adobe Premiere Pro musimy skupić się na dyskach SSD i odrzucić wybór jakiegokolwiek dysku HDD. Jest to spowodowane tym, że w naszym komputerze do Adobe Premiere Pro stawiamy na wydajność, a dyski HDD zapewniają jedynie odpowiednią archiwizację, przez co świetnie sprawdzają się do tworzenia kopii zapasowych. Dyski SSD są cztery razy szybsze od HDD i to na nich umieszczać będziemy filmy i pliki źródłowe naszych projektów, jak i same programy.

Wyróżniamy dwa rodzaje dysków SSD:

  • SSD SATA (ang. Solid-state driver),
  • SSD NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express).

Niezależnie od tego na który rodzaj postawimy będzie on właściwym wyborem, jeśli chodzi o edycję plików wideo. NVMe są natomiast jeszcze szybsze, więc budując komputer do Adobe Premiere Pro warto zdecydować się właśnie na nie. Radzą sobie one bowiem lepiej z nagraniami w wyższej rozdzielczości – 4K i wyżej. Pracując na co dzień na wysokich rozdzielczościach radzimy zakup dysków NVMe, w innym wypadku zalecamy zakup klasycznego dysku w technologii SSD.

Komputer do Adobe Premiere Pro – Płyta główna

plyta-glowna-ddr4

Komponentem, który możemy określić jako fundament komputera do Adobe Premiere Pro jest płyta główna. Funkcjonuje ona jako baza i łączy ze sobą wszystkie pozostałe podzespoły.

Dobrze dobrana płyta główna jest w stanie zapewnić maksymalne możliwości reszty elementów. Wybór płyty nie jest jednak taki prosty, ponieważ wachlarz wyboru zawęża się z każdym kolejnym elementem, ponieważ nie każda płyta obsługuje np. każdy procesor.

Najnowsze płyty główne maja więcej niż 2 sloty na dysk, ale warto pamiętać o sprawdzeniu dokładnie, ile dysków jest w stanie pomieścić wybrana baza. Należy wziąć pod uwagę również wielkość obudowy, tak aby była wystarczająco duża, aby pomieścić wszystkie podzespoły komputera do Premiere Pro. Naszym zdaniem najlepiej wybrać płyty główne od producentów takich jak są Asus, Gigabyte lub MSI.

Pamiętaj, aby bardzo dokładnie sprawdzić kompatybilność płyty głównej z pozostałymi podzespołami komputera do Adobe Premiere Pro.

Chłodzenie Komputera do Adobe Premiere Pro

chlodzenie-komputera-wentylator

Edycja wideo w najwyższych rozdzielczościach jest jednym z najbardziej wymagających zadań dla naszego komputera do Adobe Premiere Pro. Czynności, które wykonuje nasz sprzęt często zmuszają go do pracy na najwyższych obrotach, do nawet kilku godzin. Odpowiednie chłodzenie jest kluczowe, jeśli chcemy pracować na najwyższej możliwej mocy obliczeniowej długodystansowo

Komputer do Adobe Premiere Pro powinien zapewniać nam najlepsze warunki pracy, dlatego też wymaga wydajnego chłodzenia powietrznego. Ten system chłodzący przy doborze odpowiednich wentylatorów zapewnia wysoką podaż niskich temperatur i bezawaryjność na lata pracy.

Korzystanie z podzespołów najwyższej klasy wytwarza spore ilości ciepła, przez co wszystko nagrzewa się w szybkim tempie, a jak dobrze wiemy przegrzewające się komponenty nie wróżą niczego dobrego.

Komputer do Adobe Premier Pro wymaga naprawdę wysokiej klasy chłodzenia, a jego dobór należy poprzeć dokładną weryfikacją kompatybilności z wcześniej wybranym przez nas procesorem. Najlepszymi wyborami aktualnie są produkty Be Quiet!, Noctua czy SilentiumPC.

Odpowiednie audio komputera

Dźwięk jest równie ważnym elementem komputera do Adobe Premiere Pro, co grafika. Osoby profesjonalnie zajmujące się obróbką plików wideo nie powinny zostawiać tego zadania jedynie płycie głównej, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie dźwięku w sytuacji, gdy nie mamy innej możliwości.

Podzespołem, który zapewni komputerowi do Adobe Premiere Pro wysoką jakość dźwięku jest karta dźwiękowa.

DAC – Digital to Analog Converter – jest to zewnętrzne urządzenie cyfrowo analogowe, które zmienia jakość dźwięku z klasycznego cyfrowego, jak sama nazwa wskazuje-na analogowy. Urządzenia DAC pomagają nam podbić jakość dźwięku o poziom wyżej, co jest niezmiernie ważne w produkcji materiałów video, ponieważ to dźwięk nadaje tonacji naszej pracy końcowej.

Przetworniki te oferują znacznie wyższą jakość dźwięku niż karty dźwiękowe, dlatego nasz komputer do Adobe Premiere Pro powinien być zaopatrzony w jeden z nich. Producenci, których przetworniki DAC rekomendujemy to Cambridge, Taishan oraz S.M.S.L.

Zasilacz komputera do Premiere Pro

zasilacz-komputera

Komputer do Adobe Premiere Pro posiadający wiele komponentów z najwyższej półki oferujących najwyższe osiągi potrzebuje wysokiej jakości zasilacza. Wyborem, który proponujemy będzie zasilacz z certyfikatem 80 Plus. Rekomendowanym przez nas jest 80 Plus Gold gwarantujący sprawność na poziomie ~ 90%.

Rynek zasilaczy jest bardzo szeroki i możliwość wyboru jest naprawdę spora, przez co można długo zastanawiać się nad odpowiednim sprzętem dla komputera do Adobe Premiere Pro. Od wielu lat jednak hegemonem jest firma Corsair i to wybór ich zasilacza rekomendujemy. Opcjonalnym wyborem są producenci tacy jak Seasonic bądź EVGA.

 Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy ci przyswoić potrzebną wiedzę do zbudowania twojego wymarzonego komputera do Adobe Premiere Pro. Dowiedziałeś się dziś, jakie są najpopularniejsze rozwiązania pod względem wydajności, a programem oraz od czego uwarunkowany jest komfort i szybkość pracy stacji roboczej przystosowanej do montażu wideo. Podsunęliśmy ci również aktualne, najlepsze do wyboru marki i modele, oferujące odpowiednie podzespoły do twojej przyszłej maszyny. Mamy nadzieję, że uwzględnisz je w procesie budowy idealnego dla montażysty komputera.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach to my chętnie pomożemy, dobierzemy i złożymy wszystkie komponenty tak, aby komputer do Adobe Premiere Pro spełnił wszystkie Twoje wymagania w określonym przez Ciebie budżecie.

Chcesz zbudować personalizowany
komputer do Premiere Pro? Pomożemy!

Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych wyzwań.