Jaki komputer do Autodesk 3ds Max 2022?

Najlepszy komputer do Autodesk 3ds Max

Modelowanie i renderowanie 3D to branża wymagająca od sprzętu naprawdę wiele. W tym poradniku kompleksowo przedstawimy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas budowy komputera do Autodesk 3ds Max, tak aby w jak najniższym budżecie zapewnić maksymalnie wysoką i skuteczną wydajność na lata użytkowania.

Wymagania sprzętowe Autodesk 3ds Max – na jakie podzespoły zwrócić uwagę?

Autodesk 3ds Max jest programem pozwalającym na renderowanie oraz modelowanie. Są to czynności, które potrafią doprowadzić wiele nieprzystosowanych do tak wymagającej pracy komputerów na skraj wytrzymałości. Przyczyną tego jest ogromne zapotrzebowanie na moc obliczeniową.

Komputer do Autodesk 3ds Max ma posłużyć wszystkim kreatywnym osobom jako narzędzie pozwalające uwolnić wodzę fantazji i bez przeszkód eksperymentować ze swoimi projektami zachowując przy tym najwyższy komfort pracy. Osoby wiążące swoją przyszłość z renderowaniem i modelowaniem 3D z pomocą tego artykułu będą w stanie stworzyć swój własny, odpowiednio spersonalizowany komputer do Autodesk 3ds Max.

Najważniejsze podzespoły komputera do Autodesk 3ds Max to:

  • Procesor (CPU)
  • Karta Graficzna (GPU)
  • Pamięć (RAM)
  • Pamięć Masowa
  • Płyta Główna
  • Zasilacz

Dzięki dokładnemu opisowi każdego z tych komponentów przedstawimy, jak istotną rolę odgrywają oraz jak ważne jest to, aby zostały starannie dobrane w celu stworzenia najlepiej funkcjonującego komputera do Autodesk 3ds Max.

Procesor stacji roboczej pod Autodesk 3ds Max

procesor-komputera-autodesk-3ds-max

Procesor jest elementem, któremu poświęcić musimy najwięcej uwagi. CPU to układ odpowiadający za obsługę wszelkich poleceń wykonywanych przez nasz komputer do Autodesk 3ds Max. Zakres obowiązków obejmuję zarówno ruch kursorem przez użytkownika, jak i najbardziej wymagające czynności związane z renderowaniem i modelowaniem. Jest to zatem naprawdę odpowiedzialna funkcja, więc wybór procesora powinien być bardzo dokładny i przemyślany.

Renderowanie 3D najczęściej wykorzystuje większość dostępnych rdzeni naszego procesora. Jest to najtrudniejszy proces, jaki wykonywać będzie miał nasz komputer do Autodesk 3ds Max. Podczas tej czynności sprzęt musi działać na najwyższych obrotach, a dokładnie dobrany procesor pozwoli na wykonanie operacji w znacznie krótszym czasie. Skupiając się na renderowaniu, najbardziej istotnym parametrem CPU będzie ilość rdzeni, a przyzwoite ich taktowanie jest wskazane.

Proces renderowania charakteryzuje się dzieleniem projektu na części, a każda z nich przydzielana jest jednemu ze rdzeni procesora. Jest to czynność powtarzalna, gdzie po zrealizowaniu jednej części przydzielana jest kolejna i tak aż do wykonania się całego projektu. Łatwo zauważyć, że większa ilość rdzeni, którą posiadać będzie procesor komputera do Autodesk 3ds Max, poskutkuje szybszym procesem renderowania.

Podczas modelowania zachodzą ciągłe modyfikacje, aktywnie pracuje się nad danym obiektem, bezustannie nanosząc poprawki. Generuje to ciąg zdarzeń, któremu stawić czoła musi nasz komputer do Autodesk 3ds Max.

Modelowanie 3D wymaga od procesora naprawdę wysokiego taktowania. Najwyższa możliwa częstotliwość i prędkość zegara będą ogromnym atutem, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego procesora. W tym wypadku jednak warto pamiętać, że automatycznie zmniejsza się nacisk na liczbę używanych rdzeni. Wynika to z tego, że zdarzenia w ciągu generowanym przez nas następują po sobie, a nie w jednym czasie.

Dobór odpowiedniego procesora dla komputera do Autodesk 3ds Max warunkować będzie w większym stopniu modelowanie. Tworzenie, animowanie oraz modyfikowanie modeli 3D będą towarzyszyły nam przy każdym uruchomieniu naszego programu. W większości zadania te wykorzystywać mogą tylko jeden rdzeń procesora. Dlatego też komputer do Autodesk 3ds Max posiadać powinien procesor o wysokim taktowaniu.

Mamy świadomość, iż wybór ten może wciąż stanowić problem dlatego też warto zapamiętać zasadę:

Więcej rdzeni = mniejsze taktowanie
Mniej rdzeni = większe taktowanie

To właśnie w myśl tej zasady, większość CPU znajdujących się na rynku, ma możliwość podkręcania w celu wydobycia wyższej częstotliwości taktowania i zmaksymalizowania ich możliwości.

Porównaj wydajność procesorów.

Karta graficzna komputera do Autodesk 3ds Max

karta-graficzna-msi-geforce-rtx

Po wyborze odpowiedniego procesora następnym podzespołem w kolejce będzie karta graficzna. Zapewnia ona ogromne wsparcie podczas renderowania dla naszego procesora. Dzięki dobrze dobranej karcie graficznej nawet najbardziej zaawansowane efekty nie odbiorą płynności pracy komputerowi do Autodesk 3ds Max. Odpowiednio mocna karta graficzna poszerza nasz zakres możliwości i zapewnia najwyższe standardy, jeśli chodzi o komfort pracy.

Projekty charakteryzujące się wysokim stopniem zaawansowania posiadają znaczne ilości brył geometrycznych, a jest to aspekt kluczowy, jeśli chodzi o wydajność w renderowaniu 3D. Dzięki dobrze dobranym GPU i CPU nasz komputer do Autodesk 3ds Max zagwarantuje nam zadowalające nawet przy projektach o najwyższym stopniu zaawansowania.

Procesor graficzny w dużej mierze odpowiada za to, w ilu klatkach na sekundę (FPS) możemy pracować. Komputer do Autodesk 3ds Max będzie miał za zadanie generować stałą liczbę FPS’ów w wysokości 60 klatek na sekundę bądź wyższej. Będzie to gwarancją wysokiej płynności programu, bez względu na to, co w danym momencie będziemy robić.

Porównaj wydajność kart graficznych.

Komputer do Autodesk 3ds Max – Pamięć (RAM)

pamiec-ram-komputera-autodesk-3ds-max

Ilość pamięci RAM dobrana do komputera do Autodesk 3ds Max odegra kluczową rolę, gdyż odpowiada ona za wielozadaniowość naszego sprzętu. Renderowanie i modelowanie ze względu na złożoność obiektów geometrycznych, na których pracujemy to czynności pochłaniające ogromne ilości pamięci. Prócz Autodesk 3ds Max często uruchomione są inne programy takie jak przeglądarka czy chmura w tle co składa się na jeszcze większe zapotrzebowanie na pamięć RAM.

Komputer do Autodesk 3ds Max, aby funkcjonował poprawnie, wymaga minimum 32 GB pamięci RAM, aczkolwiek nie jest to rezultat, który będzie nas satysfakcjonował.

Optymalny wybór dla osób nieużywających Autodesk 3ds Max w sposób profesjonalny to 64GB pamięci RAM. Jest to bowiem ilości pozwalająca już cieszyć się płynnością przez większą czasu funkcjonowania programu.

Natomiast jeśli chodzi o osoby celujące w najwyższe osiągi, ceniące sobie komfort pracy przy najbardziej wymagających projektach to wybór 128GB RAM będzie najlepszym dla komputera do Autodesk 3ds Max.

Stacja do Autodesk 3ds Max – Dysk

western-digital-dysk-komputera

Podczas pracy z Autodesk 3ds Max często trzeba przesyłać, pobierać i magazynować nasze pliki. W każdym z tych przypadków zależeć nam będzie na jak najszybszym transferze danych, abyśmy nie musieli godzinami czekać na potrzebny plik. Dlatego też Komputer do Autodesk 3ds Max wyposażony zostać musi w szybki dysk twardy.

Możemy wyróżnić dwa typy dysków twardych:

  • HDD,
  • SSD

Jedynymi słusznymi powodami, dla którego kiedykolwiek moglibyśmy zdecydować się na kupno dysku HDD, jest potrzeba archiwizacji danych oraz tworzenia kopii zapasowych. Natomiast w wydajnym komputerze do Autodesk 3ds Max nie ma dla nich miejsca. Wyposażony zostać on musi w aż cztery razy szybsze dysk SSD. Przechowywać będą one bowiem pliki źródłowe naszych projektów, jak i sam Autodesk 3ds Max.

Dyski SSD dzielą się na:

  • SSD SATA (ang. Solid-state driver),
  • SSD NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express).

Każdy z nich będzie wyborem gwarantującym nam oczekiwane rezultaty, jeśli chodzi o użytkowanie Autodesk 3ds Max. Natomiast w celu zmaksymalizowania osiągów możemy zdecydować się na wybór dysku SSD NVMe, gdyż są one do 4-5 razy szybsze od SATA. Komputer do Autodesk 3ds Max stawiający na maksymalną wydajność posiadać powinien właśnie dyski NVMe.

Komputer do Autodesk 3ds Max – Płyta główna

plyta-glowna-3ds-max width=

Płyta główna jest elementem, dzięki któremu pozostałe komponenty mogą ze sobą współpracować. Można potraktować ją jako fundament komputera do Autodesk 3ds Max, gdyż to właśnie do niej podpięte będą inne elementy.

Wybór płyty głównej zależny jest od każdego z podzespołów. Każdy kolejny uszczupla nam listę, z której możemy wybierać. Aspekty warunkujące to:

Rozmiar – płyta główna musi pomieścić wszystkie pozostałe komponenty, pamiętając o tym, aby nie próbować upchnąć ich na siłę.

Gniazdo dla procesora – podzespołem, od którego w największej mierze zależny jest wybór płyty głównej, jest procesor. Są one bowiem kompatybilne z konkretnymi rodzajami i modelami płyt głównych. Jest to kluczowy aspekt, aby komputer do Autodesk 3ds Max mógł funkcjonować.

Pamięć RAM – nie wszystkie płyty są w stanie obsłużyć 128GB RAM. Są one bowiem przystosowane do ściśle wyznaczonych warunków pracy i należy upewnić się, czy dany model płyty będzie w stanie pracować na wybranej przez nas ilości.

Procesory graficzne – płyta główna posiadać musi odpowiednią ilość gniazd, jeśli nasz komputer do Autodesk 3ds Max ma mieścić więcej niż jedną kartę graficzną.

Całość może wydać się skomplikowana, lecz przy skrupulatnym sprawdzeniu parametrów danej płyty będziemy w stanie odczytać wszystkie potrzebne nam informacje.

Zasilacz komputera do Autodesk 3ds Max

zasilacz-komputera

Ostatnim elementem, którego zadaniem będzie dostarczenie odpowiedniej ilości energii do naszego komputera pod Autodesk 3ds Max, będzie zasilacz. Wysokie osiągi podzespołów z najwyższej półki wymagać od nas będą starannie dobranego zasilacza, który zapewni bezpieczeństwo naszemu sprzętowi. Wyborem przez nas rekomendowanym będą zasilacze z certyfikatami 80 Plus a dokładniej 80 Plus Gold gwarantującym sprawność na poziomie aż 90%.

Wybór na rynku zasilaczy jest bardzo duży, lecz od lat hegemonem jest firma Corsair i to właśnie ich produkty są obecnie najlepsze. Opcjonalnie wybrać możemy modele od Seasonic bądź EVGA.

 Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy ci przyswoić potrzebną wiedzę do zbudowania twojego wymarzonego komputera do Autodesk 3ds Max. Dowiedziałeś się dziś, jakie są najpopularniejsze rozwiązania pod względem wydajności, a programem oraz od czego uwarunkowany jest komfort i szybkość pracy stacji do modelowania i renderowania 3d. Podsunęliśmy ci również aktualne, najlepsze do wyboru marki i modele, oferujące odpowiednie podzespoły do twojej przyszłej maszyny. Mamy nadzieję, że uwzględnisz je w procesie budowy idealnego komputera. Dziękujemy ze dotarłeś aż do stopki naszej strony.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach to my chętnie pomożemy, dobierzemy i złożymy wszystkie komponenty tak, aby komputer do Autodesk 3ds Max spełnił wszystkie Twoje wymagania w określonym przez Ciebie budżecie.

Zależy ci na budowie komputera
do 3ds max? Napisz do nas!

Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych wyzwań.