Jaki komputer do DaVinci Resolve 18 2022?

Najlepszy komputer do DaVinci Resolve

Personalizacja komputera do DaVinci Resolve nie klasyfikuje się do prostych zadań. Ogromne możliwości programu i wysokie zapotrzebowanie na moc obliczeniową wymaga skrojenia na miarę podzespołów komputera, tak aby uzyskać możliwie najwyższą wydajność, kosztem jak najmniejszym. W tym poradniku pokażemy Ci, na co powinieneś zwrócić uwagę, tak aby komputer do DaVinci Resolve spełnił Twoje najśmielsze oczekiwania.

Wymagania sprzętowe DaVinci Resolve – na jakie podzespoły zwrócić uwagę?

Korzystając z programów do edycji i montażu filmów wideo, musimy poświęcić budowie naszej stacji roboczej naprawdę wiele uwagi i dostosować ją do wymagań konkretnego programu. Artykuł ten poświęcony jest budowie komputera do DaVinci Resolve, a program ten największy nacisk kładzie na wysoką moc obliczeniową oraz wielordzeniowość procesora.

Podzespoły, ja które zwrócimy szczególną uwagę to:

  • Procesor,
  • Karta Graficzna,
  • Pamięć RAM,
  • Pamięć Masowa,
  • Płyta Główna
  • Zasilacz,
  • Chłodzenie

Komputer do DaVinci Resolve będzie zbudowany całkowicie pod ten program w celu korzystania z pełni jego możliwości. Analizy testów wielu podzespołów pozwoliły nam zyskać niezbędną wiedzę, którą postaramy się podzielić w tym artykule. Mamy nadzieję, że umożliwi to złożenie odpowiednio spersonalizowanego komputera do DaVinci Resolve.

Procesor stacji roboczej pod DaVinci Resolve

procesor-komputera-do-davinci-resolve-18

Pierwszym w kolejności opisanym przez nas komponentem użytym w budowie komputera do DaVinci Resolve będzie procesor. Wymieniony został on na samym początku, gdyż to właśnie nasz CPU jest najważniejszym elementem całej układanki. Pełni on funkcję odpowiadającą za większość poleceń wykonywanych przez nasz komputer, obsługuje on wywoływane przez aplikacje procesy i to właśnie dzięki niemu nasz komputer do DaVinci Resolve posiadać będzie wymaganą przez nas moc obliczeniową.

Procesor wybrany powinien zostać ze szczególną dokładnością pod wymagania DaVinci Resolve, aby podczas korzystania z programu nasz komfort pracy nie został zaburzony żadnymi problemami z wydajnością.

Komputer do DaVinci Resolve, aby osiągnąć pożądane rezultaty, musi posiadać prawidłowy dobór kart graficznych, które to wymagają wsparcia wielordzeniowego procesora najwyższej klasy. Im więcej rdzeni będzie posiadał CPU, tym większą wydajność będzie oferował razem z dobraną grafiką. Najmocniejszą jednostkę uzyskamy poprzez wybór modeli AMD Threadripper, które zostały stworzone do radzenia sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami związanymi z obróbką wideo.

Testy benchmarkowe wykazują również, że bardzo dobrze radzą sobie 16 rdzeniowe procesory Intel i9 oraz 16 rdzeniowe Ryzen’y 9 od AMD.

Komputer do DaVinci Resolve zaopatrzony w procesor najwyższej klasy pozwoli znacznie skrócić czas renderowania, które często jest zmorą montażystów, gdyż przez źle dobrane jednostki zajmuje zdecydowanie za dużo czasu.

Porównaj wydajność procesorów.

Karta graficzna komputera do DaVinci Resolve

karta-graficzna-msi-geforce-rtx

Czy wiele procesorów graficznych poprawia wydajność w DaVinci Resolve? Tak! Tak długo, jak korzystasz z DaVinci Resolve Studio, zmierzyliśmy wzrost wydajności do ~50% po dodaniu drugiego GPU i kolejne 40% po dodaniu trzeciego. Jednak w większości przypadków widzieliśmy niewielkie korzyści z używania czterech procesorów graficznych, chyba że używasz stosunkowo tańszych kart. Ponieważ jednak Resolve nie skaluje się idealnie z wieloma kartami, czasami pojedynczy procesor graficzny, taki jak RTX 3090, będzie zarówno szybszy, jak i tańszy niż wiele kart niższej klasy.

Ponadto niektóre aspekty Resolve (w szczególności karta Fusion) mogą efektywnie wykorzystywać tylko jeden procesor graficzny, nawet jeśli masz Resolve Studio.

W przypadku gdy karty te będą posiadały odpowiednią synergię z procesorem, rezultat będzie powalający. Szybkość renderowania i warunki pracy podczas obsługi plików o wysokich rozdzielczościach będą w najwyższych standardach. Wielokrotne użycie animacji, przejść i innych efektów graficznych dla naszego komputera do DaVinci Resolve będzie zadaniem, z którym poradzi sobie bez problemu.

Korzystając z DaVinci Resolve warto zaznajomić się z terminem VRAM. Jest to pamięć przechowująca dane obrazu. Ilość posiadanej pamięci zależna jest od rozdzielczości, na której pracujemy.

Minimalne wartości pamięci vRAM DaVinci Resolve prezentują się następująco:

 • 4GB VRAM – jest to minimalna ilość wymagana do pracy w jakości HD oraz FULL HD.
 • 8GB VRAM – ilość, która poradzi sobie z obsługą wyższych rozdzielczości jak i 4K.
 • 16GB+ VRAM – ilość pamięci wskazana dla najbardziej wymagających twórców pracujących z najwyższymi rozdzielczościami.

Przy wyborze odpowiedniego GPU należy ocenić jak zaawansowane są projekty, nad którymi pracujemy. Im więcej efektów i animacji, tym lepsza powinna być nasza karta graficzna.

Rekomendujemy produkty NVIDIA GeForce, które zdominowały rynek procesorów graficznych i to one są aktualnie najlepszym wyborem. Komputer do DaVinci Resolve wyposażony w kartę w jeden z modeli RTX 3080 czy RTX 3090 sprosta każdemu zadaniu.

Porównaj wydajność kart graficznych.

Pamięć (RAM)

pamiec-ram-komputera-autodesk-3ds-max

W dzisiejszych realiach komputer do DaVinci Resolve musi stawiać na wielozadaniowość. Kluczowym podzespołem mającym na celu zapewnić takie możliwości jest pamięć RAM. DaVinci Resolve jako program do obróbki graficznej sam w sobie podczas swojej pracy konsumuje ogromne ilości RAMu a pamiętajmy, że często używamy nie tylko tego programu. Towarzyszy mu najczęściej przeglądarka, chmura i inne aktywne aplikacje działające w tle. Wynikiem tego jest pobór bardzo dużej ilości pamięci RAM, co może znacząco spowolnić działanie naszego komputera, a na taki obrót wydarzeń nie możemy sobie pozwolić.

Jaka ilość pamięci RAM jest rekomendowana w komputerze do DaVinci Resolve?

 • 16GB – jest to ilość pozwalająca na pracę już nawet w 4K, lecz płynność tej pracy nie jest najwyższa
 • 32GB – dopiero tyle pamięci jest w stanie nam zagwarantować płynną obróbkę bardziej wymagających plików wideo. Dzięki niej poruszanie się pomiędzy oknami i aplikacjami będzie komfortowe
 • 64GB – rekomendujemy wybór właśnie tej ilości pamięci RAM bowiem to ona zapewni nam bardzo wydajną pracę w DaVinci Resolve przy rozdzielczościach 8K +
 • 128GB – przy regularnej pracy przy montażu filmów komercyjnych w DaVinci Resolve będzie to ilość pamięci, która sprosta wymaganiom nawet najbardziej krytycznego wobec swojego sprzętu montażysty.

Wybór odpowiedniej ilości pamięci RAM powinien skończyć się na 64GB bądź też 128GB, gdyż jest to ilości, dzięki której na długo będziemy mogli cieszyć się pełnią możliwości komputera do DaVinci Resolve podczas wielozadaniowej pracy.

Dysk komputera do DaVinci Resolve

western-digital-dysk-komputera

Pracując z plikami wideo o wysokich rozdzielczościach musimy liczyć się z ich rozmiarem na przestrzeni dysku. Są to bowiem duże pliki, których otwieranie, przesyłanie czy też pobieranie może zabrać naprawdę sporo naszej cierpliwości. Dysk twardy to komponent komputera do DaVinci Resolve, który pozwoli na zaoszczędzenie satysfakcjonującej ilości czasu podczas wykonywania tych czynności.

Możemy wyróżnić dwa typy dysków twardych:

  • HDD,
  • SSD

Gdy naszym celem jest bardzo wysoki komfort pracy nawet w najtrudniejszych warunkach nasza uwaga powinna pozostać jedynie przy dyskach SSD. Obecnie przeznaczeniem dysków HDD jest tworzenie kopii zapasowych i ewentualna archiwizacja danych. W naszym komputerze do DaVinci Resolve nie będzie miejsce dla dysków innych niż SSD.

Główną cechą odróżniającą i wykazującą znaczną przewagę dysków SSD nad HDD jest ich szybkość. Są one bowiem aż czterokrotnie szybsze dzięki czemu będą w stanie sprostać wymaganiom DaVinci Resolve.

Dyski SSD dzielą się na:

  • SSD SATA (ang. Solid-state driver),
  • SSD NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express).

Komputer do DaVinci Resolve poradzi sobie zarówno posiadając dyski SSD SATA jak i SSD NVMe. Jednakże to NVMe cechują się najwyższą wydajnością i są one przez nas rekomendowane. Pozwalają one na transfer plików w rozdzielczościach FULL HD, 4K bądź też wyższych w naprawdę szybkim tempie.

Budując profesjonalny komputer do DaVinci Resolve, którego zadaniem będzie praca w rozdzielczościach 4K i wyżej zalecamy skierować się w stronę dysków SSD typu NVMe natomiast w przypadku pracy bardziej hobbystycznej, gdy rozdzielczość 4K występuje okazjonalnie typ SATA będzie odpowiedni.

Komputer do DaVinci Resolve – Płyta główna

plyta-glowna

Wszystkie podzespoły naszego komputera do DaVinci Resolve, aby stworzyć cechującą się odpowiednią synergią całość o najwyższych osiągach, muszą być ze sobą połączone. Komponentem, który nam to zapewni jest płyta główna.

Płyta główna jest jednak elementem, którego wybór jest warunkowany przez każdy inny znajdujący się w komputerze do DaVinci Resolve. Po zdecydowaniu się na procesor zawęża nam się wachlarz możliwości. Wybierając kartę graficzną jest on jeszcze węższy. Jeśli chodzi o dyski, warto też sprawdzić, ile slotów ma nasza płyta główna, gdyż to również uszczupla nasz wybór. Dlatego też wszystkie podzespoły muszą być kompatybilne z płytą główną, aby komputer do DaVinci Resolve funkcjonował z największą efektywnością.

Rekomendowanymi przez nas są produkty firm takich jak: Asus, Gigabyte czy też MSI. Należy zawsze pamiętać o sprawdzeniu kompatybilności każdego podzespołu z płytą główną

Chłodzenie komputera

Komputer do DaVinci Resolve pracując przy plikach wideo o najwyższych rozdzielczościach jest narażony na bardzo wysokie temperatury przez długi czas. Brak odpowiedniego chłodzenia może doprowadzić nawet do przegrzania się niektórych komponentów.

W celu zadbania o bezpieczną pracę w komfortowych warunkach na najwyższych obrotach rekomendujemy wybór chłodzenia powietrzem. Chłodzenie cieczą sprawdzi się jedynie w przypadku wyboru procesora Intel i9-12900K. System chłodzący należy dobrać tak aby był w pełni kompatybilny z procesorem naszego komputera do DaVinci Resolve. Producentami cieszącymi się największą popularnością dzięki jakości swoich produktów są Be quiet!, Noctua i SilentiumPC.

Zasilacz komputera

zasilacz-komputera

Wszystkie te podzespoły cechujące się najwyższą wydajnością, charakteryzują się równie wysokim poborem mocy, przez co naszym obowiązkiem jest wyposażenie komputera do DaVinci Resolve w zasilacz wysokiej jakości.

W celu zapewnienia największego bezpieczeństwa komputera do DaVinci Resolve rekomendowanym przez nas będą zasilacze z certyfikatami 80 Plus, a dokładniej 80 Plus Gold, który cechuje się sprawnością na poziomie aż 90%. Odpowiednim dla komputera do DaVinci Resolve będzie zasilacz od firmy Corsair. Opcjonalnie możemy zdecydować się na produkty Seasonic czy też EVGA.

 Podsumowanie

Mamy nadzieję, że pomogliśmy ci przyswoić potrzebną wiedzę do zbudowania twojego wymarzonego komputera do DaVinci Resolve. Dowiedziałeś się dziś, jakie są najpopularniejsze rozwiązania pod względem wydajności, a programem oraz od czego uwarunkowany jest komfort i szybkość pracy stacji do profesjonalnego montażu i obróbki wideo. Podsunęliśmy ci również aktualne, najlepsze do wyboru marki i modele, oferujące odpowiednie podzespoły do twojej przyszłej maszyny.

Dziękujemy ze dotarłeś aż do stopki naszej strony. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach to my chętnie pomożemy, dobierzemy i złożymy wszystkie komponenty tak, aby komputer do DaVinci Resolve spełnił wszystkie Twoje wymagania w określonym przez Ciebie budżecie.

Myślisz o budowie komputera
do Davinci Resolve? Pomożemy! ?

Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych wyzwań.