Jaki komputer do streamowania gier?

Komputer do streamowania gier

Artykuł ten napisany był z myślą o osobie, która zainteresowana jest zakupem lub buduje komputer do stremowania gier. Postaramy się zaszczepić w Tobie dawkę wiedzy odnośnie podzespołów, jakich powinien posiadać komputer do streamingu.

Jednym z łatwiejszych sposobów otrzymania reakcji tłumu na akcję wychodzącą od nas jest streaming. Dzięki niemu możemy w prosty sposób pokazać mniejszemu lub większemu gronu osób nasz talent malarski, godziny wypracowane w grze online czy nawet wyjść do ludzi, aby wraz z nimi spędzić czas w Internecie i po prostu „porozmawiać z chatem”.

Streaming na przestrzeni minionej dekady rozrósł się niesamowicie. Nie jest to już tylko dzielenie się emocjami w grze, lecz również możliwa do obrania przez nas ścieżka zawodowa. Warto zwrócić uwagę na to, że przy odpowiedniej charyzmie, jesteśmy w stanie w relatywnie krótkim czasie zaistnieć w Internecie i zebrać masę obserwatorów. Pomijając kwestie zarobkowe, kto nie lubi komunikacji z osobami o podobnych zainteresowaniach?

Komputer do streamowania gier – Wstęp

Producenci gier co roku zasypują nas coraz to bardziej wymagającymi tytułami. Ich produkty są rozwijane na wielu płaszczyznach. Sama grafika gry to już kompozycja filmowa, w którą możemy się wcielić. Producenci podzespołów komputerowych dostarczają nam corocznie nowe pozycje sprzętowe, które odbiegają od starszych modeli otwierając nowe możliwości dla producentów gier i nie tylko. W wyniku tego branża stacji komputerowych rozwija swoją prędkość szybciej niż Lamborgini na niemieckiej autostradzie. Prosperuje ona w zastraszającym tempie. Największe światowe marki ścigają się o pierwsze miejsce na podium, ulepszając wydajność oferowanych przez nich produktów w celu zrewolucjonizowania branży jeszcze bardziej.

Zarówno w grach, jak i w streamowaniu potrzebujemy zaufania do naszego komputera. Odbiorcy nie lubią oglądać obrazu, którego zwyczajnie rzecz ujmując nie da się oglądać. Stacja robocza – komputer do streamowania gier powinien działać szybko i zwinnie. Hipotetyczne sytuacje dla gier typu np. strzelanka:

Wychylasz na swojego przeciwnika, z którym zostałeś w sytuacji sam na sam. Wcześniej udało ci się wyeliminować trzech innych zawodników. Masz połowę punktów zdrowia, jednak dokładnie znasz pozycje swojego rywala, a on nie ma pojęcia, z której strony napierasz. W ostatecznym momencie przed oddaniem strzału, znacznie spadają ci klatki na sekundę, w wyniku czego pudłujesz, przeciwnik wygrywa starcie. Jesteś sfrustrowany oraz „wyśmiany” przez tysiące widzów na żywo.

Zachodzisz swoich przeciwników od tyłu. Masz przyszykowaną swoją super umiejętność, dzięki której unieruchomisz ich, a twoja drużyna będzie mogła w tym samym czasie zaatakować z linii frontu. W ostatecznym momencie, ścina ci grę – giniesz jako stojący AFK.

Gorzki posmak negatywnych emocji to nic dziwnego, ponieważ nie ma nic bardziej uciążliwego dla gracza niż zawód samego siebie, widzów czy graczy w Twojej drużynie. Akcje tego typu są nie do zniesienia. Zoptymalizowana maszyna, na której opieramy swoje poczynania to sprawa pierwszorzędna. Dzięki siatce odpowiednio złączonych ze sobą podzespołów, jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas, a przede wszystkim nerwy.

Jeśli chcesz dołączyć do grona najchętniej oglądanych streamerów, musisz przygotować swoją transmisje pod kątem technologicznym tak, aby widz poczuł się jakby oglądał gale sportów walki w TV. To wymaga o wiele więcej niż zwyczajny komputer. Komputer do streamingu powinen być w stanie jednocześnie rejestrować stremować obraz, nagrywać go i udźwignąć przy tym chwilę jednoczesnego grania.

Najważniejsze podzespoły w tym przypadku to:

 • Procesor (CPU)
 • Karta Graficzna (GPU)
 • Pamięć (RAM)
 • Dysk SSD
 • Płyta Główna
 • Zasilacz

Nie znajdujesz się tutaj z przypadku, więc nie chcemy wspominać o akcesoriach każdego streamera, takich jak odpowiednia karta dźwiękowa, kamera internetowa, mikrofon. To podstawy, o których na pewno już wiesz. Poniżej będziesz miał okazje znaleźć kilka wskazówek na jakie czynniki przy wyborze podzespołów kłaść największą uwagę. Chcemy pomoc Tobie zobrazować, dlaczego to właśnie one są najważniejsze przy budowie komputera do streamowania.

Komputer do stremowania gier – rodzaje przesyłania strumieniowego

Powoli dochodząc do końca wstępu tego artykułu, warto wspomnieć również o opcjach streamingowych. Istnieje kilka dróg, którymi możemy dojść do tego samego celu, jakim jest strumień obrazu live. ]

Wyróżniamy rodzaje:

 • Streaming z Oprogramowania
 • Streaming z Oprogramowania z użyciem dodatkowej karty sprzętowej
 • Streaming z dedykowanej karty graficznej
 • Streaming za pomocą dwóch komputerów

komputer do stremowania na facebook gaming twitch tv

Komputer do streamowania – Streaming z Oprogramowania

Jest to nic innego, jak przesyłanie swojego obrazu przez odpowiedzialne za to programy takie jak „Open Broadcaster Software” lub „Xsplit”. Oba programy umożliwiają przechwytywanie wideo i audio w czasie rzeczywistym. Ich zaletami jest wysoka konfiguracja.

Możemy dostosować wiele scen, przejść i konkretnych komend pod nasze preferencje. Są to również darmowe oprogramowania z możliwością przejścia na płatne wersje. Minusem obu oprogramowań jest fakt, iż przy jednoczesnym nagrywaniu i transmitowaniu znacznie obciążają zasoby procesora.

Streaming z Oprogramowania z użyciem dodatkowej karty sprzętowej – komputer do streamowania gier

Logicznie wnioskując jest to użycie powyższego oprogramowania z dodatkiem sprzętowego urządzenia przechwytującego. Karta ta może przybrać zarówno wewnętrzną postać, jak i zewnętrzną w postaci nośnika podłączanego przez USB.

Przechwytuje ona transmitowane wideo i odciąża procesor. Pomaga utrzymać wydajność przy pracy z ciężkimi tytułami, oraz może obsługiwać nawet konsole. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że ma ona ograniczenia rozdzielczości.

Komputer do streamingu – Streaming z dedykowanej karty graficznej

Wybrane karty graficzne od producenta NVIDIA posiadają możliwość streamowania obrazu przez usługę SHADOWPLAY. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest minimalny wpływ na wydajność gry oraz prostota obsługi programu. Jednak duże ograniczenia konfiguracji scen, a raczej ich brak deklasują rozwiązanie na tle konkurencyjnego oprogramowania dedykowanego. Kolejnym minusem jest brak możliwości jednoczesnego transmitowania i nagrywania obrazu.

Streaming z pomocą drugiego komputera

Najwyższym zachowaniem wydajności jest streaming z użyciem drugiego komputera do streamingu. Zaawansowane transmisje rozdzielają obowiązek przesyłania obrazu na osobny komputer, w celu uzyskania jak najlepszych osiągnięć zarówno dla swoich oglądających, jak i samego siebie. Jest równie wysoce konfigurowany jak opcja pierwszy na tej liście.

Minusem są dodatkowe koszty, uzależnione od drugiego komputera. Warto dodać, że aby zostać profesjonalnym streamerem drugi komputer nie jest wymogiem. Osobna jednostka o wysokich parametrach jest w stanie podołać zadaniu..

Komputer do Streamowania – Procesor (CPU)

procesor intel core i9

Bez wątpienia przy budowie komputera do obsługi gier i ich jednoczesnego transmitowania, procesor dzieli pierwsze miejsce na podium wraz z karta graficzną, o której później mowa. Procesor to serce naszej wydajności komputera.

Jednostka centralna jest odpowiedzialna za moc obliczeniową, która wykorzystywana jest to pracy nad procesami zachodzącymi w naszym komputerze. Im ich więcej, tym ciężej.

Procesor musi być twardzielem, aby móc unieść na swoich barkach ciężar jaki narzucają na niego warunki streamera. Jest to mózg komputera odpowiadający za obsługę aplikacji. Jego zadaniem jest dostosowywanie się pod sytuacje w grze, śledzenie poczynań i dopasowywanie się do nich tak, abyś nawet nie odczuł tego w postaci przysłowiowego LAG’A.

Wybór procesora możemy uzależnić od dwóch jego wytycznych, jakimi są taktowanie i ilość rdzeni procesora. Większość tytułów na rynku wykorzystuje około czterech rdzeni, za to wymagają one większej częstotliwości taktowania zegara. Wyższe taktowanie oznacza większą liczbę obliczeń, jakie każdy pojedynczy rdzeń może przyjąć w czasie 1 sekundy.

Jaki procesor do streamowania wybrać?

Sugerowanym przez nas rozwiązaniem jest wybór procesora ośmiordzeniowego. Dlaczego? Ponieważ w trakcie transmisji nasz komputer musi posiadać dodatkowe pole do swoich obliczeń. Przy wyborze czterordzeniowego procesora do gier, mogłoby ich po prostu nie starczyć na płynne działanie – a co za tym idzie – wydajność komputera dawałaby o sobie znać.

Komputer do streamowania gier potrzebuje dodatkowe kilka rdzeni, aby móc obsłużyć wszystkie aplikacje w tle, poza grą. Warto również zaznaczyć, że stremowanie jest blisko powiązane z nagrywaniem filmów. Zalecamy dobór procesora 8 rdzeniowego o częstotliwości zegara powyżej 3,0 GHz. Dorym wyborem mogą okazać się procesory z linii AMD RYZEN, oraz INTEL CORE I7.

Porównaj wydajność procesorów.

Karta graficzna w komputerze do przesyłania strumieniowego

karta graficzna intel

Procesor graficzny dzieli pierwsze miejsce na podium, które dzieli z powyższym obliczeniowym odpowiednikiem. Karta graficzna to nad wyraz ważny element w komputerze gracza/streamera. Pozwala ona uchwycić element WOW, czyli obraz. Dba ona o wyświetlanie gry, mierzy się z skomplikowanymi obliczeniami oświetlenia, cieniuje i walczy z różnymi wyzwaniami graficznymi przygotowanymi przez deweloperów gry.

Posiadanie porządnej karty graficznej jest ściśle powiązane z obsługą gry. Im lepszą kartę graficzną posiadasz, tym lepsze wrażenia wizualne osiągniesz. Odpowiada ona również za ilość klatek na sekundę w grze.

Płynność karty graficznej uzależniona jest od kilku czynników:

 • Skomplikowanie obrazu
 • Rozdzielczość ekranu
 • Częstotliwość Odświeżania Monitora

Skomplikowanie obrazu

W tym przypadku mamy tu na myśli gry charakteryzujące się ogromną liczbą szczegółów, zarówno w teksturach jak i ilości brył geometrycznych składających się na poszczególne modele 3D. W skrócie – Gry o bardzo realistycznej grafice. Procesor graficzny przy wymagających tytułach potrzebuje zdecydowanie większych zasobów VRAM (Po chłopsku pamięć ram karty graficznej). Wpływa ona na szybkość przetwarzania obiektów w celu uzyskania rzetelnego obrazu w jak najkrótszym czasie. Karty graficzne z mniejszą ilością VRAM posiadają znacznie wolniejszy bufor przy rozbudowanych graficznie tytułach. Dobra karta graficzna pozwala nam na odblokowanie możliwości poznania realistycznych cieni, genialnego światła oraz masy innych udoskonaleń graficznych przyszykowanych przez twórców gier.

Rozdzielczość ekranu

obudowa komputera

Ilość klatek na sekundę w grze jest również zależna od spójności pomiędzy karta graficzną, a ustawioną przez nas rozdzielczością ekranu w grze. Wyższa rozdzielczość wymaga dobrej karty graficznej, ponieważ musi obliczyć więcej pikseli na sekundę. Im wyższa rozdzielczość tym mniej klatek na sekundę będziemy mogli pozyskać w grze. Analogicznie rzecz ujmując, aby móc cieszyć się jakością streamowaniem w wysokiej rozdzielczości 4K przy minimum 60 klatkach na sekundę musimy oddać ukłon do karty graficznej najwyższej półki.

Częstotliwość Odświeżania Monitora

Standardowe monitory obsługują 60 Hz, a oznacza to, że przy budowie komputera, który pozwoli nam obsługiwać gry na poziomie 400FPS – nie będziemy mogli w pełni odczuć tej ilości, ponieważ słaby monitor nie będzie w stanie działać tak szybko. Przy budowie stacji do stremowania gier potrzebujemy solidnego monitora o częstotliwości odświeżania 144 Hz.

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne polecamy karty graficznej z linii GTX 1660 Super, oraz RTX 2060 Super. Są to optymalnie karty graficzne, które pozwolą nam odczuć doskonałe wrażenia podczas przesyłania strumieniowego, jeżeli nie dysponujesz większym budżetem.

Komputer do streamingu – ilość kart graficznych?

Jeśli bardzo zależy Ci na graniu w najnowsze tytuły w rozdzielczości 4K na komputerze do streamowania – przemyśl zakup dwóch kart graficznych. Rozdzielczość ta charakteryzuje się płynnością przy wsparciu dwóch procesorów GPU.

Porównaj wydajność kart graficznych.

Komputer do streamowania gier – Pamięć RAM

pamiec ram komputer do streamowania gier ballistix led

Każdy aktywny gracz dawno zdążył zauważyć, że gry chętnie wykorzystują pamięci RAM. Nie potrzebują one ich dużo, bo z reguły jest to przedział 2-8GB RAMU, lecz przy budowie przyszłościowego komputera do streamowania na lata nie zaszkodzi nam gdy będziemy posiadać jej nadmiar. Zapotrzebowanie RAMU w grach rośnie prostoliniowo z latami, więc zalecamy posiadanie 32 GB pamięci ram, tak aby móc optymalnie utrzymać transmitowanie obrazu, liczne programy oraz cieszyć się dużą ilością klatek w grze. Przy wysokim budżecie można pokusić się o większą ilość pamięci RAM.

Jaki dysk w komputerze do streamingu?

dysk xpg komputera stacjonarnego

Dysk odpowiada za przesyłanie danych, plików oraz informacji w naszym komputerze. Pomaga on zachować spójność w szybkości działania naszego komputera do streamowania. Z tego powodu nie powinniśmy bagatelizować tego elementu, ponieważ mimo braku wpływu na szybkość obliczeń, wpływa on znacznie na komfort użytkowania komputera. Wpływa on na szybkość reinstalizacji, sprawdzania spójności plików gier i programów.

Wyróżniamy dyski SSD i HDD, a od nasza decyzja wpływa na:

 • Szybkość otwierania plików
 • Szybkość zapisywania plików
 • Szybkość przenoszenia plików

W stanowisku do przesyłania strumieniowego nie ma mowy o dysku HDD. Dawno odeszły na emeryturę, jednak z niewiadomych powodów nadal są na półkach sklepowych. Są one znacznie wolniejsze od swojego młodszego brata, który dumnie może wspierać nasze komputery. Dysk HDD może znaleźć swoje zastosowanie przy tworzeniu kopii zapasowych plików komputera, ponieważ jest zdecydowanie tańszy.

Dysk SSD statystycznie jest cztery razy szybszy niż klasyczny dysk twardy. Wszystkie gry warto umieszczać na dyskach SSD z powodu ich szybkiej obsługi. Pozwala on zaoszczędzić czas. Wysoka prędkość SSD umożliwia nam szybkie uruchamianie gier i ładowanie map. Minimalny wybór pamięci przy najlepszej stacji roboczej Streamera to 1TB pamięci. Aktualnie na rynku najkorzystniejszym wyborem mogą okazać się produkty od takich firm jak Samsung lub Adata.

Płyta Główna w komputerze do streamowania

plyta glowna komputera

Wybór płyty głównej musi być dostosowany do pozostałych powyższych podzespołów, ponieważ jego zadaniem jest spójne złączenie całości i dopięcie ostatniego guzika w koszuli. Szczególną uwagę musimy zwrócić na kompatybilność pomiędzy procesorem, pamięcią ram – a – płytą główną. Musi ona zawierać odpowiednie wejścia pod dany model procesora oraz mieć odpowiednią ilość slot’ów.

Zwróć też uwagę na wielkość obudowy twojego komputera i dostosuj ją do płyty głównej, tak aby całość mogła spokojnie spoczywać w środku komputera do streamowania.

Komputer do streamingu – Zasilacz

Zakup odpowiednie zasilacza jest nad wyraz ważny. Czym jest komputer bez niego? Puszką, która nie zadziała. Przy podzespołach najwyższej półki wymagany jest od nas zasilacz z certyfikatem 80+ GOLD. Jego główną zaletą jest cicha etyka pracy, przy oferowanej przez niego dużej mocy. Śmiało możemy polecić produkty od Corsair, Seasonic i BeQuiet.

Komputer do streamowania gier – Podsumowanie

Dowiedziałeś się dziś, jakie są najpopularniejsze rozwiązania pod względem wydajności i od czego tak naprawdę zależy szybkość komputera w grach. Wiesz już, jakie aktualnie firmy dominują na rynku w określonych podzespołach i w jakie produkty celować w budowie idealnego komputera do streamowania gier. Dziękujemy ze zostałeś z nami do końca.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach my chętnie pomożemy, dobierzemy wszystkie komponenty tak, aby komputer spełnił wszystkie Twoje wymagania w określonym przez Ciebie budżecie.

Potrzebujesz dedykowanego
komputera do streamingu?

Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych wyzwań.