Komputer stacjonarny czy laptop – co wybrać?

Zastanawiasz się czy kupić komputer stacjonarny czy laptopa, a może ulepszyć już posiadany sprzęt? Nie wiesz od czego zacząć? Jeśli zadajesz sobie to pytanie to właśnie trafiłeś w odpowiednie miejsce.

Najważniejsze, żebyś odpowiedział sobie na cztery podstawowe pytania:

    • Komputer stacjonarny czy laptop?
    • Do czego tak naprawdę będziesz potrzebował komputera?
    • Jak dużo pieniędzy jesteś w stanie wydać?
    • Kupić gotowy komputer czy zamówić go dostosowanego do własnych potrzeb?

Jeśli chcesz możesz poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się jakich konkretnych części potrzebujesz oraz jak złożyć komputer od podstaw. Oczywiście są firmy takie jak nasza Pixelkom, które są wyspecjalizowane w składaniu komputerów pod indywidualne potrzeby klientów. Złożymy komputer tak, aby spełnić wszystkie Twoje wymagania. Ale teraz zacznijmy od odpowiedzi na pierwsze z pytań.

Komputer stacjonarny

Komputer stacjonarny ma zwykle rozmiar wieży o wymiarach 20x40x50. Tak zwana obudowa jest z reguły czarna, szara bądź biała i może być dostępna w różnych wersjach z bocznymi drzwiami, szklanymi panelami i wieloma różnymi funkcjami, które mogą być dla Ciebie przydatne bądź nie.

Jak sama nazwa mówi, komputer ten jest stacjonarny, przestawiany bardzo rzadko. Potrzebuje on dodatkowych elementów takich jak monitor, klawiatura czy myszka, żeby można było z niego w ogóle korzystać. Komputer PC to sprzęt zwykle o wiele bardziej wydajny niż laptop. Chodzi tutaj o takie właściwości jak szybkość, lepsze chłodzenie czy zasilacz, który jest bezpośrednio podłączony do gniazdka, a nie do akumulatora. Także jeśli planujesz wykonywać zadania wymagające wysokiej wydajności to zdecydowanie powinieneś rozważyć kupno komputera stacjonarnego.

Kolejną zaletą komputera stacjonarnego jest możliwość jego rozbudowy i ulepszenia o nowsze komponenty, dzięki łatwemu dostępowi wewnątrz obudowy. Istnieje możliwość wymiany tylko jednej części składowej.

Laptop

Największą zaletą Laptopa jest jego mobilność. Można zabrać go wszędzie ze sobą, w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego. Ma zintegrowany ekran, klawiaturę, panel dotykowy, mousepad, co oznacza że wystarczy tylko on, żeby móc zacząć z niego korzystać. Dla niektórych jednak ograniczeniem może być tylko jeden monitor, a korzystanie z panelu dotykowego może znacznie spowolnić pracę.

Ulepszenie poszczególnych jego komponentów jest bardzo trudne. Tak naprawdę przeciętny konsument może wymienić tylko twardy dysk i pamięć RAM. Wszystkie inne komponenty są wbudowane w taki sposób, że ich wymiana jest bardzo utrudniona.

W związku z tym, że jest on znacznie mniejszy ma niestety pewne ograniczenia jeśli chodzi o moc, wydajność i system chłodzenia. Tak naprawdę prosta edycja tekstu, korzystanie z Internetu, podstawowa edycja zdjęć i wideo może być wykonana na laptopie. Jeżeli jednak pracujesz nad bardziej skomplikowanymi projektami, korzystniej wypada stacja robocza. Zwłaszcza w przypadku renderowania i innych czynności związanych z przetwarzaniem.

Jeśli już wybrałeś czy lepszy dla Ciebie będzie laptop czy komputer stacjonarny przejdźmy do odpowiedzi na pytanie drugie.

Przeznaczenie komputera/laptopa, do czego będzie używany?

Warto zastanowić się na samym początku do czego będziesz go używał, a w szczególności jakiego rodzaju oprogramowanie będzie codziennie przez Ciebie uruchamiane. Przyjrzyjmy się najpopularniejszych przypadkom jego użycia.

Edycja wideo

Edycja wideo na komputerze wykorzystuje zasoby sprzętowe w bardzo specyficzny sposób. Najlepszymi procesami będą takie, które posiadają wysokie zegary. Edycja wideo może zużywać dużą ilość pamięci RAM, dlatego też należy zaopatrzyć się w co najmniej 16 GB, a lepiej nawet większe jeśli pracujemy w rozdzielczości FHD. Kolejnym istotnym elementem jest dysk, ze względu na to, że materiały wideo z reguły są dość duże. Posiadanie urządzenia, które szybko odczytuje i zapisuje dane może znacznie przyśpieszyć pracę. Dobrym wyborem w tym przypadku będą dyski SSD m.2, które co prawda są dużo droższe, ale warte swojej ceny. W przypadku edycji wideo karta graficzna również odgrywa ważna rolę.

Renderowanie wideo

Warto na samym wstępie zaznaczyć, że w przypadku renderowania wideo zasoby wykorzystywane są w nieco inny sposób, niż podczas aktywnej pracy nad projektem, gdyż zwykle obejmuje ono kompresję za pomocą kodeków. Proces renderowania wymaga optymalizacji, pod kątem procesorów wielordzeniowych. Im więcej tym lepiej.

Projektowanie graficzne 2D

Jeśli jesteś grafikiem i spędzasz większość czasu przy komputerze w Photoshopie, Ilustratorze lub innym oprogramowaniu opartym na pikselach i wektorach to nie potrzebujesz procesora z dużą ilością rdzeni, a raczej jednego z wysokim zegarem. Pamięć RAM nie jest tak ważna jak w przypadku zadań, które obejmują edycję ruchomego materiału filmowego, jednak nie należy jej całkowicie zaniedbywać. Dobrą podstawą jest 16GB. Procesor graficzny odgrywa niewielką rolę w projektowaniu graficznym i prawie wszystkie procesory graficzne o średnich i wysokich poziomach będą dobrze działać w oprogramowaniu używanym przez projektanta graficznego.

Renderowanie 3D

Mówiąc o renderowaniu 3D, mamy na myśli proces obliczania ostatniej klatki lub obrazu sceny, nad którą pracujesz, a nie aktywnej pracy w oprogramowaniu 3D. Renderowanie jest zwykle wykonywane przez sam komputer bez potrzeby jakiegokolwiek wkładu ze strony użytkownika. Dlaczego to rozróżnienie jest ważne? Głównie dlatego, że renderowanie 3D używa twojego sprzętu inaczej niż w przypadku aktywnej pracy nad scenami. W przypadku renderowania na CPU powinieneś korzystać z procesora, który ma tak wiele rdzeni, jak to możliwe. Oczywiście można także renderować na GPU (karcie graficznej), ponieważ wiele silników renderujących obsługuje obecnie karty graficzne do szybkiego przetwarzania równoległego obrazów i filmów. Jeśli chcesz jak najlepiej zoptymalizować renderowanie GPU powinieneś przyjrzeć się wyższej klasy procesorom graficznym. W renderowaniu GPU sam procesor odgrywa niewielką rolę, ważne są wysokie zegary rdzeniowe w celu optymalizacji. Pamięć RAM powinna być co najmniej 2x większa niż łączna pamięć VRAM.

Animacja 3D, modelowanie, rzeźbienie, teksturowanie

Sekcja ta została specjalnie oddzielona od sekcji renderowania 3D, gdyż aktywna praca w oprogramowaniu 3D wykorzystuje sprzęt komputerowy w zupełnie inny sposób. W aktywnej pracy 3D niezwykle ważne jest, aby twój procesor miał bardzo wysoki zegar na jednym rdzeniu, bez konieczności posiadania dużej liczby rdzeni. Jeśli pracujesz na siatkach o wysokiej rozdzielczości lub masz sceny z dużą ilością obiektów, będziesz potrzebował co najmniej 32 GB pamięci RAM lub więcej. Możesz również być zadowolony z 16 GB, ale możesz wtedy zauważyć, że twoja praca jest spowolniona.

CAD

Jeśli twoja codzienna praca oznacza spędzanie dużo czasu w Solidworks, AutoCAD, Inventor, Revit lub innym oprogramowaniu CAD to będziesz potrzebować stacji roboczej zoptymalizowanej do tego rodzaju pracy. Procesor nie musi być wielordzeniowy. Wystarczy jeden wysoko-taktowany rdzeń. Zalecane jest co najmniej 16GB pamięci RAM. Jeśli jednak będziesz pracować z bardzo dużymi modelami lub mającymi dużą liczbę otwartych plików jednocześnie, możesz rozważyć 32 GB lub więcej. Do tego typu pracy lepszy będzie dysk SSD.

Edycja zdjęć

Jeśli planujesz kupić nowy komputer do edycji zdjęć to prawdopodobnie będziesz używać Photoshopa, Lightrooma i być może Adobe Bridge. Aplikacje te nie używają wielu rdzeni. 16 GB pamięci (RAM) powinno wystarczyć dla większości zadań, chyba że edytujesz wiele obrazów wysokiej rozdzielczości w tym samym czasie.

Gry

Wspaniałą wiadomością jest to, że na większości komputerów, na których pracujesz, możesz również grać. Komputery PC do renderowania GPU, modelowania, animacji 3D, Motion Design i edycji wideo są tak wydajne, że można z łatwością grać w najnowsze gry przy maksymalnych ustawieniach.

Office, edycja tekstu, Internet

Wspaniałą rzeczą jest to, że używanie komputera głównie do prac biurowych takich jak: edycja tekstu czy przeglądanie Internetu w ogóle nie wymaga wymagającego sprzętu. Tak naprawdę każdy komputer czy laptop będzie działał dobrze w tym obszarze.

Jaki jest Twój budżet?

Tak naprawdę możesz kupić komputer za każdą kwotę. Jeśli masz dużo pieniędzy, zazwyczaj możesz uzyskać mocniejszy komputer, ale najdroższe komputery niekoniecznie są najlepsze dla twojego rodzaju pracy. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, do czego będziesz używać komputera. Zakup drogich procesorów z ogromną liczbą rdzeni nie zwiększy wydajności przy pracy z animacją i projektowaniem ruchu, tylko w renderowaniu. Czasami mniej znaczy więcej, więc warto zastanowić się ile planujesz wydać na swój komputer a my powiemy ci, jaki komputer będzie najlepszy dla Ciebie w ramach Twojego budżetu.

Zakup gotowego komputera lub złożenie go pod własne potrzeby

Jeśli chcesz mieć laptopa to jego zakup nie będzie obecnie stanowić większego problemu. Z całego serca polecamy jednak zbudowanie własnego komputera dostosowanego pod własne potrzeby. Powodów jest wiele. Między innymi:

    • Zaoszczędzisz dużo pieniędzy na zdobywaniu poszczególnych części.
    • Możesz uzyskać dokładnie taki komputer jaki tylko chcesz, dostosujesz poszczególne elementy w taki sposób, aby jak najbardziej zoptymalizować swoją pracę.
    • Dowiesz się wiele o tym, jak działa komputer.
    • Będziesz mógł ulepszyć swój komputer.
    • Dzięki całej dodatkowej wiedzy na temat komputera możesz rozwiązać problemy, które mogą pojawić się później.
    • Złożyć komputer możesz samemu.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach my chętnie pomożemy, dobierzemy wszystkie komponenty tak, aby komputer spełnił wszystkie Twoje wymagania w określonym przez Ciebie budżecie.

Potrzebujesz wsparcia
w budowie komputera?</b

Uzupełnij formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę komputera
dostosowanego na miarę Twoich codziennych wyzwań.